Yurtdışı Cep Telefonu Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yurtdışından Getirilen Cep Telefonlarının Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır? 2012

Soru – Cevap Yöntemi

Yurtdışından Telefon Getirme Şartları Nelerdir?

Yurtdışından yalnızca 2 yılda bir cep telefonu getirebilirsiniz. Yolcu yurda giriş yaptığı tarihten itibaren en geç 1 ay içinde telefonunu kayıt ettirmek zorundadır. 1 aylık süre sonunda işlem yapılmayan telefonların IMEI kaydı yapılamaz.

Cep Telefonu Kayıt İşlemi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Nereye Başvurulur?

15.06.2012 tarihi itibariyle yurtdışı cihazların kayıt işlemi için 100 TL harç ücreti alınmaktadır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Herhangi bir vergi dairesine giderek 100 TL harç bedeli yatırılır, karşılığında pasaport sahibinin TC Kimlik Numarası veya Pasaport Seri Numarası ile Ad, Soyad ve kayıt edilecek cep telefonun IMEI numarası yazılı olan makbuz alınır. Makbuz ve aşağıda istenen belgeler ile Abone Kayıt Merkezlerine (Operatör Bayileri) başvurulur.

Pasaportun, yurda giriş-çıkış damgalarının, resminin ve kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfaların birer adet fotokopisi alınır. Üzerinde cihaz IMEI numarasının yazılı olduğu basit bir dilekçe yazılır ve imzalanır. Pasaportunun aslı ile birlikte, yurda giriş tarihinden itibaren 1 ay dolmadan Abone Kayıt Merkezlerine (Operatör Bayileri) başvurması gerekmektedir.

Abone Kayıt Merkezi (Operatör Bayileri) yetkilileri tarafından pasaportun aslı görüldükten sonra dilekçenin üzerine “Aslı Görülmüştür” mühürü ve başvuru mercii kaşesi basılmakta ve alınan belgeler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna gönderilmektedir.

Telefonumun Kayıt Edilip Edilmediğini Nasıl Öğrenebilirim?

Başvuru evraklarının incelemesinde ve cihazın IMEI bilgisinde sorun olmaması durumunda, Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne (MCKS) girilir ve kayıt işlemi bitmiş olur.

İşlemler sonunda cihazınızın kayıt altına alınıp alınmadığını buradan öğrenebilirsiniz.

IMEI Kayıt Sorgulam Sayfası

Faydalanılan Sayfalar

http://www.mckstk.gov.tr/tr/index.php

Yurtdışı Cep Telefonu Harcı İle İlgili Video:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.