Yörükler

Yörükler Kadın GiyisisiAnadolu’nun çeşitli yörelerinde bir toprak parçasına bağlanmadan yaşayan “konar-göçer” olarak da adlandırılan göçebe Türkmenlere, “Yörükler” adı verilir. Türkmenler, yani Oğuz Türkleri geçimlerini hayvancılıkla geçiren bir toplumdu. Oğuzların bir bölümü topraklara yerleşerek yaşıyordu, diğer bölümü ise göçebe olarak yaşıyordu. Zaman içinde bu iki ayrı yaşam tarzındaki Türkmenleri ayırt etmek amacıyla, göçebe olanlara “yörük” denmeye başlanmıştır.

Yörükler genellikle yazlık ve kışlık iki ayrı konaklama yeri bulunur; yaz ayları için konakladıkları yere “yaylak”, kış ayları için konakladıkları yere de “kışlak” adını verirler. Geçimleri genellikle hayvancılıkla geçirdiklerinden, yaz aylarında dağlardaki yaylalara çıkarlar, kışın ise dağ eteklerindeki ovalara inerler. Yazlık ve kışlık yerlerde konakladıkları yere de “yörük obası” adı verilir. Aynı soyun devamı olan oba halkına da “oymak” denir, oymakların başına da “oymak beyi” denir.

Yazın ve kışın göç gününü oymak beyi belirler. İlk baharda oymak beyinin belirlediği günde tüm obalar her zaman gittikleri yollardan, çadırları, eşyaları ve hayvanlarıyla birlikte yaylalara çıkarlar. Yörükler deve tüyünden kıl çadırlarını, giyeceklerini, kendi hayvanlarından elde ettikleri iplikle dokurlardı. Ayrıca çeşitli kilim, cicim, ve seli gibi eşyalarda yaparlar.

Yörüklerin beton veya tahtadan yapılmış evleri yoktu. Yörükler deve kılından yapılmış çadırlarda yaşarlar ve gidecekleri yerlere çadırlarıyla birlikte giderler.

Günümüzde, Anadolu’da yaşayan gerçek yörükler çok az kalmıştır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
Yörük Çadırı

Yörük Çadırı

Eskiden kullanılan Yörük çadırı.

Eskiden kullanılan Yörük çadırı.

Göç eden Yörükler

Göç eden Yörükler

Yörükler Göçebeler

Yörük kadınları tarafından elde dokunan kilimler.

Yörük kadınları tarafından elde dokunan kilimler.

Yörükler Kadın Giyisisi

Yörükler Kadın Giyisisi

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yörükler Belgeseli:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.