Yıldırım Nedir ve Nasıl Oluşur?

Yıldım düşmesini anını gösteren bir fotoğraf.

Yıldım düşmesini anını gösteren bir fotoğraf.

Yıldırım Nedir?

Yıldırım negatif yüklü bulut ile pozitif yüklü yer arasındaki oluşan devasa bir elektrik atlamasıdır. Atlama yerden buluta doğru olur. Bazen de bunun tam tersi olabilmektedir.

Yıldırım Nasıl Oluşur?

Genellikle bulutların yere bakan kısmı eksi yükle yüklü olur. Buluttan düşen damlalar, düşüş esnasında pozitif yükle yüklenmeye başlarlar, bu damlalar yere düşerek yeryüzündeki pozitif gerilimi artırırlar, gerilim inanılmaz boyutlara geldiğinde, negatif yüklü bulut ile pozitif yüklü yeryüzü arasında elektrik atlaması oluşur. Atlama yerden buluta doğru gerçekleşir. Bazı durumlarda da tam tersi olmaktadır. Artı yükle yüklenmiş buluttan düşen damlalar eksi yüklü yer ile buluşurlar, gerilimin aşırı artması durumunda, elektrik atlaması, yani yıldırım olur. Atlama buluttan yere doğru olur.

Pozitif yükün en yoğun olduğu noktadan çıkan yıldırım, negatif yüke doğru giderken genişleyerek çeşitli yönlere dağılır. Bu durum yıldırımın yukarıdan aşağıya düşüyormuş gibi gözükmesine neden olur.

Yıldırımın Düştüğü Mesafe Belirlenebilir!

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Yıldırım düşen yerin mesafesinin sesle belirlenmesi mümkündür. Ses saniyede 340 metre, yaklaşık olarak da 3 saniyede de 1 km  yol gitmektedir. Aşağıdaki yöntem ile mesafeyi belirlenebilir.

Örnek olarak; havada bir şimşek veya yıldırım parlaması görüldüğü andan itibaren saniye tutulur, 1,2,3,4,5,… 12.  saniyede gökgürültüsü duyuldu, 12/3=4 km uzağa düştüğü hesaplanır.

Yıldırım olayında dikkat çekenler:

  • Yıldırım yerden buluta doğru veya buluttan yere doğru oluşabilir.
  • Yıldırım düşüşü 1 saniye kadar sürmektedir.
  • Yıldırımın hızı 140.000 km/h üzerine çıkmaktadır.
  • Yıldırımının düştüğü yerde elektrik boşalmasının sebep olduğu yüksek ısı ile ağaçlar yanabilir, kayalar eriyebilir ve insanlar ölebilir.
  • Paratoner (yıldırım savar) yıldırım düşmesini önlemez. Sadece zararı en aza indirir.

Bu konu ile ilgili diğer sayfalarımız:

Yıldırımdan korunma yolları nelerdir?
Şimşek nedir? Nasıl oluşur?
Gök Gürültüsü Nedir ve Nasıl Oluşur?
Paratoner (yıldırımsavar) Nedir?

http://www.bilgimanya.com/paratoner-yildirimsavar-nedir/15142

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yıldırım Düşme Anı Gösteren En Net Videolardan Biri – YouTube Videosu:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.