Yılancık Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Yılancık yada tıp dilindeki adıyla “erizipel” hastalığı, mikropların neden olduğu bir cilt enfeksiyonu hastalığıdır. Hastalığa neden olan streptokok mikrobu, genellikle dış etkenler yoluyla derideki çatlak, sıyrık veya yaralardan içeri girerek enfeksiyona sebebiyet verir. Hastalık küçük kızarıklıklarla başlar ve giderek yayılarak vücutta kırmızı pullu veya pulsuz görünümlü lekeler oluşturur. Genellikle yüz bölgesinde sık rastlanır ancak vücudun her yerinde görülebilir. Yüz bölgesinde çıkan yılancık hastalığı oldukça tehlikeli olabilir ve kişiyi hayati tehlikeye sokabilir. Hastalık yüksek ateşe ve şiddetli ağrılara sebebiyet verir, enfeksiyon tedavi edilmezse selülit, deri altı apsesi, kangren, septisemi, lenfadenit, fil hastalığı veya ölümlere neden olabilmektedir.

Yılancık Hastalığı Belirtileri

Yılancık Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
Genellikle küçük bir kızarıklıkla başlar ve kızarıklığın yayılmasıyla devam eder. Sonrasında yüksek ateş, titreme, ani üşüme hissi ve enfeksiyonlu bölgede ağrı oluşur. Kızaran bölge parlak kırmızı pullu veya pulsuz görünüme bürünür. Kızarıklığın hatları, sağlıklı deriden belirgin şekilde ayrıdır. Enfeksiyon başladıktan 2-3 gün sonra hastalık belirtileri daha da artar ve nadiren cilt altına inerek yumuşak dokuyu etkileyebilir. Bir hafta sonra hastalıklı bölgenin orta kısmında solma ve soyulma görülür.

Yılancık Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?
Bazen tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşme eğilimi gösterir ancak muhakkak bir cilt doktoruna görünmek gerekir. Tedavi antibiyotik merhem, iğne ve ağızdan alınan antibiyotik kullanılarak yapılır. Ayrıca lezyonun üzerine doğrudan uygulanabilen çeşitli antiseptik mikrop öldürücüler kullanılabilir. Antibiyotik tedavisi 7-10’den daha az olmamalıdır. Diğer belirtileri azaltacak ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlarda kullanılabilir. Tedavide lezyonun temiz tutulması çok önemlidir bu nedenle sık sık yıkanıp kurulanması gerekir. İlaçların düzenli kullanımı sonucunda hastalık genellikle iki hafta içinde iyileşme gösterir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Yılancık Hastalığı Belirtileri 2

Yılancık Hastalığı Tehlikeli Bir Hastalık Mıdır?
Genellikle tehlikeli değildir ancak yüz bölgesinde damarlara yakın olması sebebiyle tehlikeli olabilmektedir. Mikrop damar sistemine ulaşarak septisemi gibi ciddi bir duruma neden olabilir. Selülit, deri altı apsesi, kangren, lenfanjit veya ölümlere sebebiyet verebilir.

Yılancık Hastalığı Soru Cevap

Yılancık bulaşıcı bir hastalık mıdır?
Evet oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle yılancıklı bir hastayla temas ederken dikkatli olunmalı, hijyen kurallarına dikkat edilmeli.

Yılancık en çok nerelerden bulaşır?
Genellikle kişisel bakım yaptırırken bulaşmaktadır. Bu kapsamda en çok risk berberlerde (kuaförlerde) ve güzellik salonlarında bulunmaktadır. Çok sayıda kişiye temas eden ustura, traş fırçası, traş makinesi, burun kılı temizleme makinesi, saç makası, tırnak makası vb. şeyler hastalığın bulaştırılmasında etkilidir.

Yılancık hastalığı iz, leke bırakır mı?
Genellikle leke bırakmaz, lekelerin kaybolması uzun zaman alabilir veya nadiren lekeler kalabilir.

Yılancık kaç günde iyileşir?
İyi bir tedaviyle genellikle iki hafta içinde iyileşme sağlanır.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.