Yediğimiz besinler hangi yapı ve organda nasıl bir değişime uğrar?

Yediğimiz besinler sindirim sistemi organları tarafından mekanik ve kimyasal olarak sindirilirler. Bu yapı ve organlar, yaptığı değişimler aşağıda sırasıyla anlatılmıştır.

Ağız:
Ağız içerisinde bulunan dişler katı besinleri mekanik olarak parçalamaya yarar. Ağız içerisinde salgılanan tükürük karbonhidratları kimyasal olarak sindirmeye başlar. Aynı zamanda tükürük sayesinde katı yiyecekler yumuşatılır ve daha kolay yutulabilir hale getirilir.

Yutak:
Ağızda çiğnenen besinler yutak yardımıyla yemek borusuna gönderilir.

Yemek borusu:
Yutak tarafından gönderilen besinler, yemek borusunun yapısında bulunan kayganlaştırıcı mukus ve kaslar yardımıyla mideye iletilir.

Mide:
Besinler buraya ulaştığında, midede bulunan çok sayıda kas sürekli kasılarak besinleri öğütmeye başlar. Mide asidi ve çeşitli enzimleri salgılayarak besinlerin kimyasal sindirimi başlar.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

İnce bağırsak:
Midede iyice öğütülüp bir kısmı sindirilen besinler ince bağırsağa iletilir. İnce bağırsak içerisinde salgılanan çeşitli enzimler yağların, karbonhidratların, ve proteinlerin kimyasal olarak sindirimini tamamlar. Sindirilen besinler ince bağırsaktaki enzimler ve kılcal damarlar yardımıyla kana karıştırılır.

Karaciğer:
Karaciğer yağların sindirilmesi için gerekli olan safra sıvısını üretmekle görevlidir. Salgılanan sıvı onikiparmak bağırsağına ulaştırılarak yağların mekanik sindirimine yardımcı olur.

Pankreas:
Besinlerin sindirilmesi için gerekli olan bazı enzimleri salgılamakla görevlidir. Bu enzimler bir kanal yardımıyla onikiparmak bağırsağına ulaştırılır. Burada karbonhidratların, poteinlerin ve yağların kimyasal sindirimine başlar.

Kalın bağırsak:
İnce bağırsaktan gelen besinlerin kalanı, kalın bağırsakta işlenir. Kalın bağırsak su, mineral ve vitaminlerin emilimini yapar ve kanı karıştırır.

Anüs:
Kalın bağırsaktan gelen artık maddeler ve sindirilememiş atıklar anüs yardımıyla vücuttan dışarı atılır.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.