Yayın Balığı – Tatlı Su Balıkları

Sakarya nehrinde tutulmuş bir yayın balığı.

Sakarya nehrinde tutulmuş bir yayın balığı.

Yayın balığı tatlı su balıklarının en büyük ve en lezzetli balığıdır. Dünyada yayın balığının bir kaç türü bulunmaktadır, bunlar bayağı yayın, bodur yayın, elektrikli yayın balığı, yılan balığı diye adlandırılmışlardır.

Yayın Balığı:

Yayın balığı uzun bir balıktır. Baş kısmı geniş ve kalındır. Kuyruk kısmına doğru incelerek yassılaşır. Çok büyük bir ağzı ve sıra sıra çok küçük jilet keskinliğinde dişleri vardır. Dudak kısmında üç tane solda, 3 tanede sağda bulunan bıyıkları vardır. Karnının hemen bitiminden kuyruğuna kadar alt yüzgeci bulunur. Çok güçlü ve hızlı yüzebilen bir balıktır. Yayın balıklarının boyları 5 metreye kadar uzayabilir ve ağırlıkları 300 kilo ve üzerine çıkabilmektedir. Yayın balıkları genellikle çiftler halinde dolaşırlar. Ürüme dönemi Şubat – Temmuz aylarındadır. Her yumurtlama döneminde 30.000’den fazla yumurta dökerler.

Yayın Balığı Nerelerde Yaşar?

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Yayın balığı bir tatlı su balığıdır. Ülkemizde dibi çamurlu göl ve akarsuların neredeyse tamamında yaşamaktadır. Akarsuların durgun akan yerlerini ve göllerin en derin yerlerini severler. Özellik su içindeki ağaç altları, derin su kanallarında dibe yatarak vakit geçirirler.

Yayın Balığı Nasıl Beslenir?

Yayın balığı yiyeceklerini dudaklarındaki altı bıyık yardımıyla bulur. Bu bıyıklar sayesinde sudaki canlıların yaydığı tüm titreşimleri algılayarak analiz ederek yiyeceklerini bulur. Yayın balığının yemek menüsü oldukça kabarıktır. Neredeyse ağzına sığabilecek tüm canlılara saldırır.

Ana besin kaynaklarını solucanlar, sülükler, diğer balıklar ve kurbağalar oluşturmaktadır. Ancak gölde yüzen ördekler, diğer kuşlar, fareler ve yılanları bile yediği bilinmektedir.

Yayın Balığı Yemekleri?

Yayın balığı çok lezzetli ve oldukça kılçıksız bir ete sahiptir. Etin görünümü tavuk etine, tadı ise kuzu etine benzemektedir. Mangal ateşinde ızgarası mükemmel olur. Tavada kızartması ve fırına sürülerek de pişirilmektedir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Bir balıkçının yakaladığı 45 kiloluk yayın balığı – YouTube Videosu:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.