Doğal kaynakların bilinçsizce kullanımının insan

Sizce doğal kaynakların bilinçsizce kullanımının insan yaşamına olumsuz etkileri nelerdir?

Doğadaki kaynaklarımızdan bazıları tamamen tükenebilir durumdayken bazıları ise hiç tükenmez; ama kullanımlarının mümkün olmayacağı şekilde kirletilmeleri mümkündür.

Ormanlar ve bitki örtüsü tamamen yok edilebilecek doğal kaynaklardandır. Ormanlar ve bitki örtüsü havayı temizler, canlıların yaşaması için gerekli olan oksijeni sağlar, havayı nemlendirir, yağmurun yağmasını sağlar ve elde edilen ürünlerle canlıların beslenmesini sağlar. Ormanların kesilerek yok edilmesi ve yerine yenilerinin dikilmemesi sonucunda hava kirliliği artacak, sıcaklıklar yükselecek, kar ve yağmur yağışları azalacak, meyve ve sebze üretimi azalacak, yabani hayvanların ölümlerine dolayısıyla tüm canlıların yok olmasına neden olacaktır.

Fosil (kömür, petrol) gibi yakıtların tüketilmesi, fabrika bacalarından çıkan atıklar havayı kirleterek canlıların yaşam kalitesinin azalmasına sebep olur. Hava kirlenmesinin neden olduğu sera etkisiyle hava sıcaklıkları artar, asit yağmurlarının yağmasına sebep olarak ormanların ve bitki örtüsünün yok olmasına dolayısıyla tüm canlı yaşamının yok olmasına neden olur.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

İçilebilir su kaynakları oldukça az olduğundan bilinçsizce kullanımının önlenmesi gerekir. Barajlarda biriktirilen suların evlerde ve fabrikalarda gereksiz yere israf edilmesi sonucu barajlardaki su hızla azalır ve susuzluğun ortaya çıkmasına neden olur. Fabrika artıkları ile kirletilen akarsulardan içme suyu elde edilmesi insanların çeşitli hastalıklar nedeniyle yaşamlarını yitirmesine neden olmaktadır. İnsanların yaşayabilmesi için içilebilir temiz su kaynaklarına ihtiyaç vardır.

Toprakların aşırı sulanması sonucunda veya çeşitli kimyasal atıkların birikmesi sonucunda toprak kalitesi azalır ve üzerinde tarım yapmayı mümkün kılmaz. İnsanların ve diğer canlıların yaşayabilmesi için toprakta yetişen bitki örtüsüne ihtiyaç vardır.

dogal-kaynaklarin

4 comments to Doğal kaynakların bilinçsizce kullanımının insan

 • kerem altun

  Ellerinize sağlık. Benim de sosyal performansım için lazımdı. Teşekkürler.

 • aleyna cennet

  Bu konu bana sosyal performansı için lazımdı. Bunu yapan kişiye çok teşekkür ederim. İnşallah güzel bir not alırım.

 • sude

  Bence doğru söylüyor doğal kaynaklarımız her geçen gün azalıyor ve kirletiliyor. ;)

  • aleyna cennet

   Evet aynen öyle. En doğrusunu yazmışlar.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.