Yanıp Sönen Sarı Işık Ne Anlama Gelir?

Trafikte kavşaklardan ve demiryolu geçitlerinden trafik sinyalizasyon ışıklarının renklerine göre geçişler yapılmaktadır. Bu ışıkların asıl amacı araçların ve yayaların güvenliğini sağlamak; trafiğin akıcılığını sağlamak, sürücüleri ve yayaları uyarmaya yöneliktir.

Trafik Işıkları ve Anlamları:

Yeşil ışık:
Trafik Işıkları Yeşil Renk Ne Anlama Gelir
Bu ışık sürücülere veya yayalara geç anlamına gelen ışıktır. Bu ışık yandığı sürece araçlar geçiş yapabilirler.

Sarı ışık:
Trafik Işıkları Sarı Renk Ne Anlama Gelir
Sarı ışık, ara ışıktır. Yeşil söndükten hemen sonra, sarı renkli ışık yanar ve sürücülere durma vaktinin geldiğini belirtir. Bu ışığı gören sürücüler hızlarını azaltarak dururlar.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Kırmızı ışık:
Trafik Işıkları Kırmızı Renk Ne Anlama Gelir
Bu ışık araçlara ve yayalara dur anlamına gelen ışıktır. Bu ışık yandığı sürece araçların geçiş yapmaları yasaktır. Bu ışığı gören sürücüler yeşil yanmadan yollarına devam edemezler.

Yanıp Sönen Sarı Işık Ne Anlama Gelir:

yanip-sonen-sari-isik-ne-anlama-gelir
Devamlı yanıp sönen sarı ışık, sürücülere kontrollü geçiş yapması gerektiğini belirtir. Bu ışığı gören sürücüler hızları azaltırlar ve geçiş yapacağı yolu kontrol ederek geçişlerini yaparlar. Yol

Yanıp sönen sarı ışık ayrıca; yola aniden çıkabilecek araçların olabileceği yönünde de sürücüleri bilgilendirmek için kullanılmaktadır.

Yanıp Sönen Kırmızı Işık Ne Anlama Gelir:

Yanıp Sönen Kırmızı Işık Ne Anlama Gelir

Devamlı yanıp sönen kırmızı ışık, sürücülere durup, kontrol edip öyle geçmeleri gerektiğini belirten ışıktır. Bu ışığı gören sürücüler geçiş yapmadan önce dururlar, yolu kontrol ettikten sonra geçişlerini sağlarlar.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.