Yalıçapkını Kuşu Hakkında Bilgi

Türkçe adı :
Yalıçapkını
Yabancı adı:
Alcedo atthis
Yaşadığı coğrafyalar:
Asya, Afrika ve Avrupa’nın aşırı soğuk olmayan tüm bölgelerinde yaşamaktadır..
Türkiye’de yaşadığı yerler:
Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz başta olmak üzere tüm yurtta yaşamaktadır.
Neyle beslenir?
Balık, kurba, çeşitli kabuklular, çeşitli böcekler, kurt, solucan ve sineklerle beslenir. Ender olarak bitkisel besinlerde tüketir.

Yalıçapkını Kuşu

Yalıçapkını Kuşu:

Yalıçapkını kuşu, fazla tüylü olmayan fakat, mavi, yeşil ve sarının basın olduğu göz alıcı renklere sahiptir. Erkeklerin renkleri dişilere göre daha göz alıcıdır. Boyu yaklaşık 17 cm, gagası dar ve uzun yapılıdır. Gövde tıknaz, bacaklar ve kuyruk çok kısadır. Karın bölümünün esmer olmasına karşılık, sırt bölümü parıltılı mavi, sarı ya da yeşil gözalıcı renklerle donanmıştır. Tüneyici bir kuş türüdür. Her zaman oyuklarda yuva yapar ve değişik avlarla beslenir; ama ender olarak bitki de yer.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Yalıçapkını kuşu, sulak alanlarla çok sıkı ilişkili olan bir kuştur. Bu nedenle sulak arazilerde gözalıcı güzelliğiyle hemen dikkat çeker. Göllerin ve akarsuların kıyısında, su yüzüne olabildiğince yakın bir daha tüneyerek avını bekler. En çok balıkla beslenir, avını gördüğünde hızla suya dalar ve gagasıyla yakaladığı balığı, başından yutmadan önce bir dala vurarak öldürür.

Yalıçapkını kuşu, yuvasını kıyı yamaçlarına eştiği oyukların dibine yapar. Uzunluğu 40 cm’den 1 metreye kadar değişen bu oyukların sonunda bir kuluçka odası halinde genişler ve kuşlar yumurtalarını buraya yaparlar. Dişi, ortalama 7 yumurta yumurtlar. Erkek ve dişi, yavrularla birlikte ilgilenir ve onları nöbetleşe beslerler. Ana babadan biri yiyecekle geldikçe, yavrulardan her biri sırayla, oyuğun giriş kapısına gelir. Yavrular günde ortalama 6 küçük balık yutar. Erkek bu can sıkıcı işten çok çabuk bıkar. Bir ay içinde yavrular yuvadan, eşler de birbirinden ayrılır. Hiçbir zaman iki yuva yan yana olmaz çünkü yalıçapkınları yalnız yaşayan kuşlardır. Uzun zaman sonra oyukların çeperleri, kuşun dışarı kustuğu parçalanmış balık pul ve kılçıklarından oluşan ve külü andıran beyazımsı bir topla kaplanır.

Yalıçapkınlarının sayısı, çevre kirliğini ve doğaya verilen tahribat nedeniyle günden güne azalmaktadır. Bu güzel kuşların gelecekteki nesillerinin korunması bizlerin elindedir.

Yalıçapkını Kuşu Video:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.