XIV. Louis Kimdir? 14. Lui

XIV. Louis Fransa kralıdır. Babasının ölümü artından, 1643’de tahta geçen Lui, 1743’e kadar tahtta kalmayı başarmış ve tarihe Fransa’nın en uzun süre hükümdarlık yapan kralı olarak geçmesini sağlamıştır. XIV. Louis çok saldırgan ve istilacı politikalar izlemiş, Avrupa’ya korkular salmış bir kral olarak bilinmektedir.

XIV Louis Kimdir 14. Lui

Fransa kralı olan XIII. Louis’in oğlu olarak, 5 Eylül 1638’de Fransa’nın Saint Germain şehrinde doğdu. 1643’te babası öldüğünde 5 yaşındaydı. Anne d’Autriche’in parlamentodan kral naipliğini elde etmesinden, Mazarin’in ölümüne kadar, yaşının da küçük olması nedeniyle, ülke yönetiminde bir etkinlik gösteremedi. Ama 1661’de Mazarin ölünce, her türlü gücü ele geçirmeyi bildi; disiplinli ve sağlıklı yeni bir bürokrasi oluşturdu. Devletin yeniden düzenlenmesinde, Le Tellier ile Colbert gibi bakan ve danışmanların katkılarından yararlandı. Dış siyaset alanında Fransa’nın Avrupa’daki üstünlüğünü sağlamlaştırmak için yeni topraklar ele geçirmeye çalıştı. İspanya savaşı sonunda (1667-1668), Flandre, Fransa’ya bağlandı. Fransa, Hollanda savaşına son veren Nimegue antlaşmasıyla (1679), Franche Comte’yi, 1684’te de Lüksemburg’u ele geçirdi.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Ne var ki, Avrupa devletleri, Fransa’nın günden güne güçlenmesinden kaygılanmaktaydılar; bu nedenle, 1686’da Augsburg Birliği’ni kurdular. Artık Fransa, Avrupa’da olduğu kadar Amerika ve Asya’daki sömürge topraklarında yenilgiye uğruyordu ve iflasın eşiğine gelmişti. Böylece Louis XIV’ün iktidarı gerilemey başladı ve bu durum 1701-1724 İspanya Veraset savaşıyla kesin olarak noktalandı. Üstelik Fransa, kendi sınırları içinde Avrupa’nın öteki güçlerinin tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Ancak, son bir silkinmeyle askerlik alanında birkaç başarı elde ederek toparlanmayı bildi ve Utrecht (1713) ve Rastatt (1714) antlaşmalarını imzaladı. Bu antlaşmalar, Louis XIV’ün tutkularına bir son verdi ve Avrupa siyasetinde “bir devletin öteki devletler üstünde hegemonya kurma” ilkesi, yerini İngiltere tarafından desteklenen “güçlerin dengesi” ilkesine bıraktı. Hükümdarlığı boyunca devletin güçlü, sarayın görkemli olması, edebiyat ve sanatın son derece gelişmesi nedeniyle “Güneş Kral” diye adlandırılan XIV. Louis, büyüklük ve şatafatının simgesi Versailles sarayında, devlet işlerinin yanı sıra parlak bir saray yaşamı süren ve yaşadığı döneme yön veren bir kral olmayı da başarmıştır.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.