USB Bellek Yazmaya Karşı Korumalı Hatası Çözümü

Evinizdeki, işyerinizdeki veya internet kafedeki bilgisayardan USB diskinize bir şey aktarmak istediğinizde “USB Bellek Yazma Korumalı” veya benzeri bir uyarı alabilirsiniz. Bu uyarıyı almanızın sebebi bilgisayar yöneticisi kişiler tarafından bilgisayardaki verilerin güvenlik altına alınmasını sağlamak başka bilgisayarlara veya ortamlara taşınmasını engellemek için yapılmıştır.

Bu sorunu çözmek çok basit. Aşağıdaki basit yöntemi deneyerek bu sorundan hemen kurtulabilirsiniz.

Not: Bu işlemi yaparken USB belleğiniz bilgisayara takılı olmasın. Eğer takılıyken yaparsanız USB belleği çıkartıp tekrar takın. Yine olmazsa bilgisayarınızı yeniden başlatın olacaktır.

1- Dikkat: Bu yöntem ikinci yöntemde anlatılanların yapılmış halidir. Yani yeni bir metin belgesi açıp aşağıdaki metni sizin yerinize kopyalayıp yapıştırdık ve uzantısını da reg olarak yaptık. Dilerseniz buradan dosyayı indirerek bilgisayarınızda üzerine sağ tıklayarak çalıştırmanız yeterli. Ya da aşağıdaki yöntem ile kendinizde yapabilirsiniz.

USB yazma özelliğini açacak REG dosyasını buradan indirebilirsiniz.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

2- Aşağıdaki metni olduğunu gibi boş bir not defterine (metin belgesine) kopyalayın. Dosya ismi önemli değil örnek olarak USB yazabilirsiniz ancak uzantısı önemli reg olmalı. Kayıt ettikten sonra dosya üzerinde sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştır demeniz yeterli.

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies]
“WriteProtect”=dword:00000000

USB Bellek

3 comments to USB Bellek Yazmaya Karşı Korumalı Hatası Çözümü

 • çağdaş

  Ben bilgisayara usb bellek taktığımda usb bellek yazmaya karşı korumalı yazıyor ama arkadaşımın usb belleğini takınca böyle bir uyarı vermiyor. Neyse sizin yöntemle sorunu hallettim işe yarıyor teşekkür ederim.

 • fikret

  Merhaba metin belgesini nerede açacağız.

  • metin

   Yukarıdaki dosyayı indir sonra rardan çıkartıp üzerine tıkladığında USB yazma özelliği açılmış oluyor.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.