Üretilen elektrik enerjisinin azalmasının yada yok

1700’lü yıllarda, bilim insanları, elektrik enerjisini uzun mesafelere nasıl iletebileceklerini araştırıyorlardı. İngiltere’de yapılan bir deneyde elektrik enerjisini 255 metrelik bir uzaklığa iletilebildiler. Fransa’da yapılan benzer bir deneyde ise bu mesafe 4 km’ye çıktı. Bu mesafelere kadar sürekli azalan elektrik enerjisi, belirtilen uzunluklarda tamamen kayboluyordu. Elektrik enerjisinin belli bir mesafeden sonra neden kaybolduğu anlaşılamıyordu.

Sizce üretilen elektrik enerjisinin azalmasının ya da yok olmasının nedeni ne olabilir?

Çünkü kullandıkları iletken telin dışı plastik yalıtkan madde ile kaplı değildi ve iletken tel toprağa ve havaya temas ediyordu. Elektrik enerjisinin büyük bir kısmı toprağa akıp gidiyordu, bir kısmı da havaya karışarak yok oluyordu. Geriye kalan çok az elektrik enerjisi ise kablo üzerinden en fazla 4 km kadar yol alabilecek güçte kalıyordu.

Bununla beraber kullanılan iletken telin cinsi, inceliği-kalınlığı ve kesit alanı, elektrik akımının 4 km’den fazla uzağa gitmesine engel olmuştur.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Not: Elektrik kablosu yalıtımlı olsa, toprağa ve havaya temas etmese dahi taşıdığı elektrikte çok az da olsa bir elektrik kaybına sebep olur. İyi yalıtılmış bir kablo ile binlerce kilometre uzağa elektrik enerjisi iletilebilmektedir.

elektrik-enerjisinin-iletim-hati

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.