Ultraviyole (UV) Nedir? Morötesi Işınların Zararları

Ultraviyole (UV), yani Türkçeleşmiş haliyle morötesi ışınlar insan gözünün göremediği ışınlardır. Işınların hepsi dalga boylarından oluşur ve insan gözü bu ışınların 400 ile 700 nm (nanometre) arasındaki ışınları görebilir. Bu aralığın altında veya üstündeki ışık dalga boylarını çıplak gözle görmemiz mümkün değildir. Görebildiğimiz en küçük dalga boyu ışınını mor olarak algıladığımızdan, bundan daha küçük dalga boyuna sahip olan ışınlara “morötesi ışınım” adı verilmiştir. Aşağıdaki gökkuşağı renklerini incelerek daha iyi pekiştirebilirsiniz.

Ultraviyole UV Morötesi Işınlar

UV Işınlarının Zararları:

1. UV ışınları insan cildinin hızla kuruyarak tahriş olmasına sebep olur. Kuruyan cilt güneş ışınlarına karşı daha da hassaslaşır ve güneşin etkileriyle ciltte bozulmalar görülür. Ciltte kızarıklıklar oluşur, daha fazla maruz kalınması durumunda cilt altı yanıklar olur, su toplar ve soyulmalar görülür. Uzun süreç sonrasında cilt kalınlaşıp, esnekliğini kaybeder ve buruşmaya başlar. Ben sayılarında artış olur ve mevcut benlerin cilt kanserine dönüşmesine sebebiyet verebilir.

Korunmak için; güneş ışınlarının daha dik geldiği 10:00-16:00 saatleri arasında güneşe çıkılmamaya gayret edilmelidir. Vücudu tamamen örten beyaz veya açık renkli giysiler giyilmelidir. Yüz ve ense bölgelerini koruyacak geniş kenarlı şapkalar kullanılmalıdır. Tamamen bulutlu havalarda dahi görünmeyen güneş ışınlarından koruma önlemleri alınmalıdır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
Ultraviyole UV Işınları Melanom Ben

Genişleyen, yuvarlak sınırları bozulan benler cilt kanseri (melanom) olabilir!

2. UV ışınları gözler için de oldukça zararlıdır ve uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak erken yaşlarda göz sağlığı problemlerinin görülmesine neden olmaktadır. Uzun süre UV ışınlarına maruz kalmak kornea fotokeratiti, göz hassasiyeti, ışığa karşı duyarlılık, ağrı, kızarıklık, yanma-batma hissi gibi göz sorunlarına neden olabilmektedir. Uzun süreçte ise; katarakt, retina zedelenmesi, göz kapağı üzerinde cilt kanseri gibi daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Korunmak için; UV filtreli güneş gözlükleri kullanılmalı. Tamamen bulutlu havalarda dahi dışarıda güneş gözlüleri kullanılmalıdır. Geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır. Özellikle kış aylarında yerlerde kar varken çok dikkat edilmelidir, çünkü kar UV ışınlarını yansıttığından gözlere daha şiddetli ulaşmasına neden olur. Aynı şekilde göl ve denizler de UV ışınlarını kuvvetli yansımasına sebep olmaktadır.

Ultraviyole (UV) Yani Morötesi Işın Yayan Kaynaklar:
Güneş ışınları en yüksek dozda UV ışınları yayarlar. Solaryum cihazları da yüksek dozda UV ışınları yayarlar. Televizyon, cep telefonu, tablet bilgisayar ve tüm lambalar da düşük de olsa UV ışınları yayarlar.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.