Ulaşım Yollarının Hız Güvenlik Ekonomiklik Karşılaştırması

Ulaşım yollarını hız, güvenlik ve ekonomik bakımdan karşılaştırılması.

Ulaşım Yollarının Kara YollarıKara yolları:
Hız bakımından: Kara yolları taşımacılığı, demir yolu ve hava yolu taşımacılığından yavaştır. Deniz taşımacılığından hızlıdır, fakat deniz aşarı ülkelere kara yoluyla ulaşım sağlanamaz.
Güvenlik bakımından: Ulaşım yollarının en güvensizidir. Can ve mal kaybı diğer ulaşım araçlarında yaşananlardan çok daha fazladır.
Ekonomiklik bakımından: Kısa mesafeler için oldukça ekonomiktir. Uzak mesafeler için ise pahalı bir ulaşım yoludur. Toplu ulaşım araçlarıyla uzak mesafeler ekonomik hale dönüşebilir.

Ulaşım Deniz Taşımacılığı

Deniz yolları:
Hız bakımından: Hız bakımından duruma göre değişiklik gösterir. Kıyıdan karşı kıyıya geçişlerde oldukça hızlıdır, ancak çevresinden dolaşarak yapılan ulaşımlarda diğer taşıtlara oranla yavaş kalabilir.
Güvenlik bakımından: Kara yolları ulaşımından sonra gelen ikinci güvenilir ulaşım biçimidir.
Ekonomiklik bakımından: Kara yolları ulaşımına oranla ucuzdur. Demir yolu ulaşımına göre pahalıdır.

Ulaşım Yolları Demir Yolu

Demir yolları:
Hız bakımından: Hız bakımından oldukça hızlıdır. Kendine özgü yolu olduğundan durmaksızın yol alarak gidilecek yere ulaşır.
Güvenlik bakımından: Kara yolları taşımacılığına ve deniz yolları taşımacılığına oranla daha güvenlidir.
Ekonomiklik bakımından: Dünyanın en ekonomik ulaşım aracıdır. En uzak mesafelere bile düşük bir ücret karşılığında gidilebilir.

Ulaşım Yolları Hava

Hava yolları:
Hız bakımından: Dünyanın en hızlı ulaşım aracıdır. Kıtalar arası ulaşım bile bir kaç saatte yapılabilmektedir.
Güvenlik bakımından: Dünyanın en güvenli ulaşım yoludur. En az kaza ve can kaybı hava yolları taşımacılığında olmaktadır.
Ekonomiklik bakımdan: Kısa mesafeler için en pahalı ulaşım aracıdır. Şehirler arası veya ülkeler arası taşımacılıkta oldukça ekonomiktir.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

Genel