Uçuk Nasıl Geçer? Doğal Yöntemle Tedavisi

Uçuk, hepres adı verilen virüsün sebep olduğu bir deri enfeksiyonudur. Genellikle ağız içi, dudak, çene, yanak ve göz çevresinde çıksa bile göbek, parmaklar, genital organlar veya vücudun herhangi bir yerinde de görülebilir. Uçuk oldukça bulaşıcı bir enfeksiyon olduğundan temas yoluyla kolayca bulaşır. Uçuk belirtileri vücut virüsü aldıktan hemen sonra veya 20 gün kadar sonra da görülebilir.

Uçuk Nedir

Uçuk Neden Çıkar?

 • Virüse doğrudan temas
 • Hijyen yetersizliği
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Kansızlık olması
 • Cilt yüzeyinde çatlak, tahriş, darbe olması
 • Aşırı strese neden olan psikolojik sorunlar
 • Dudak, damak, dil ısırmak
 • Cildi kaşımak, yolmak
 • Güneş ışınlarına maruz kalmak
  uçuk çıkmasına sebebiyet verebilmektedir.

Uçuk Belirtileri:

 • Uçuk çıkacak bölgede kaşıntı
 • Ciltte kızarıklık, yanma, batma
 • Sonrasında tek veya grup halde içi sıvı dolu sivilceler
 • Ağız içinde çıkanlarda acı veren yara, çevresi kırmızı, ortası beyaz veya sarı yaralar.

Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır?
Uçuk bazı durumlarda tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşir ancak yine de bir dermatoloji (cilt doktoru) uzmanına görünmekte gerekir. Duruma göre doktorunuz virüsün varlığını gösteren tahlil isteyebilir. Teşhis sonucunda antibiyotik içeren hap, krem veya iğne tedavisine gerek görebilir. Bunun yanı sıra demir eksikliği, çinko eksikliği gibi eksikliklerin gidilmesine yönelik tedaviler yapılabilir.

Doğal Yöntemlerle Bitkisel Uçuk Tedavisi Mümkün Mü?
Uçuk, bir virüs enfeksiyonu olduğundan doğal yöntemlerle tedavisi mümkün değildir. Ancak uçuğun ilk belirtisi olan kaşıntı görüldüğünde, bölgenin sabunlu su ile iyice yıkanması, sabunlu suyun birkaç dakika o bölgede bekletilmesi, uçuğun çıkmasını engelleyebilir veya daha hafif şekilde atlatılmasına yardımcı olacaktır. Sabunla yıkanması uygun olmayan yerler için bu yöntem denenmemelidir. Bunlar haricinde bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan içeren yiyecek ve içecekler tüketilmesi uçuğun yayılmasını ve yeni uçukların çıkmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Uçuk kaç günde iyileşir?
İyileşme en az 10-15 gün içinde gerçekleşir. Uçuk çıkacak bölgede, ilk kaşıntı belirtileri görüldükten birkaç saat sonra kızarıklık oluşur. Bir iki gün içinde tek veya grup halde içi su dolu küçük küçük kabarcıklar görülür. 3-5 gün içinde kabarcıklar patlayarak kabuk bağlar ve olgunlaşıp düşmesi 7 gün kadar sürer. Kabuk düştükten sonra alt kısımda pembe görünümlü taze deri ortaya çıkar. 3 gün içinde deri olgunlaşmasını tamamlar iyileşme tamamlanmış olur. İyileşme gençlerde daha çabuk, yaşlılarda daha yavaş gerçekleşir.

Uçuk Tehlikeli Midir?
Uçuklar çoğu zaman tehlikesiz olsalarda bazı durumlarda oldukça tehlikeli olabilirler. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde uçuk vücutta hızla yayılarak tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Göz ve göz çevresinde çıkan uçuklar körlüğe neden olabileceğinden, göz çevresinde çıkan uçuklarda derhal doktora gitmek gerekir.

Uçuk Nedir 2

Soru – Cevap?

Uçuk bulaşıcı mıdır?
Bir virüs enfeksiyonu olduğundan bulaşıcıdır. Uçuklu cildin başka bir cilde temas etmesi, uçuğun bulaşması için yeterlidir. Kişisel eşyaların, havluların, bardakların ortak kullanılması bulaşma riskini artırmaktadır.

Uçuk sık sık tekrarlar mı?
Uçuğa neden olan virüsler vücuttan tamamen uzaklaşmazlar. Sinirler yoluyla omuriliğe kadar ilerler ve orada hareketsiz şekilde kalır. Bağışıklık sistemi zayıfladığında, hareketlenerek sinirlerden cilt yüzeyine ulaşır ve uçuğa neden olur. Bu döngü sürekli tekrarlayarak, sık sık uçuk oluşmasına neden olabilir.

Dudak çevremde sık sık uçuk çıkıyor, nedeni nedir?
Yılda 6 kez ve üzerinde uçuk çıkıyorsa, bu kronik bir uçuk vakası olarak değerlendirilir. Bağışıklık sistemini güçlendirecek tedaviler yapılması gerekir.

Uçuk çıkan yerde iz kalır mı?
Ufak enfeksiyonlu uçuk oluştuktan sonra, enfeksiyonlu bölge tahriş edilmezse ve kabuk oluşumunun kendiliğinden düşmesi beklenirse genellikle iz kalmaz. Enfeksiyon geniş bir alana yayılmışsa ve deriye derinlemesine nüfuz etmişse izle kalma olasılığı yüksektir.

Uçuk için hastanenin hangi bölüme, doktora gidilir?
Uçuk enfeksiyonuyla dermatoloji yani daha yaygın bilinen adıyla cildiye ilgilenir.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.