Üçgen Prizmanın Açılımı Çizimi ve Yapılışı

Üçgen prizmanın açılımı ve yapımını aşağıdaki yazımızdaki gibidir. Üçgen prizmanın çiziminden, üç boyutlu halinin yapımına kadar olan aşamaları aşağıda bulabilirsiniz.

üçgen prizmanın açılımı örnekler

Yukarıdaki resimde üçgen bir prizmanın açılımı gösterilmektedir. Üçgen prizma, aynı uzunlukta iki adet eşkenar üçgen ve üç adet aynı uzunlukta dikdörtgenden oluşur.

Üçgen Prizmanın Yapılışı

Yukarıdaki resimdeki çizim 3 boyutlu üçgen prizma yapımına aittir. Kenarlara eklenen kırmızı çizgili alanlar,  prizma kesildikten sonra yapıştırmak gerekli olan alanlardır.

üçgen prizmanın açılımı yapılışı 1

Boyutlar istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.Örnek: a ile gösterilen yerler 6 cm, b ile gösterilen yerler 12 cm uzunluğunda olabilir.

 

Üçgen prizmanın kusursuz ve düzgün olması için üçgenlerin eşit uzunlukta olması gerekmektedir. Aynı şekilde diktörgenlerinde eşit uzunlukta olması gereklidir.

Örnek verecek olurcak; a ile gösterilen yerler 6 santim, b ile gösterilen yerler 12 santim boyutlarında olabilir. Kartonunuzun büyüklüğüne göre bu boyutları artırabilir veya azaltabilirsiniz.

üçgen prizmanın açılımı yapılışı 2

Yukarıdaki resimde üç boyutlu üçgen prizmanın kesilmiş halidir.

üçgen prizmanın 3 boyutlu yapılışı 1

Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi tüm çizgileri katlayın. Daha sonra kırmızı çizgili olan yan parçalara yapıştırıcı sürerek aşağıdaki resimdeki şekli oluşturmaya çalışınız.

üçgen prizmanın yapımı 3 boyutlu

Yaptığımız örnekte, üç boyutlu üçgen prizmanın bitmiş hali yukarıdaki resimde gösterildiği gibi olmuştur.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

15 comments to Üçgen Prizmanın Açılımı Çizimi ve Yapılışı

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

Genel