Türkiye’nin En Yüksek Dağları

Adı Yüksekliği (Rakımı) Bulunduğu İl Bulunduğu Bölge
Ağrı Dağı 5137 Iğdır Doğu Anadolu Bölgesi
Cilo Dağı 4170 Hakkari Doğu Anadolu Bölgesi
Süphan Dağı 4051 Bitlis Doğu Anadolu Bölgesi
Kaçkar Kavrun Dağı 3932 Artvin Karadeniz Bölgesi
Erciyes Dağı 3916 Kayseri İç Anadolu Bölgesi
Küçükağrı Dağı 3896 Ağrı Doğu Anadolu Bölgesi
Kızılkaya Dağı 3767 Niğde İç Anadolu Bölgesi
Demirkazık Dağı 3756 Niğde İç Anadolu Bölgesi
Artos Dağı 3550 Van Doğu Anadolu Bölgesi
Mercan Dağı 3549 Erzincan Doğu Anadolu Bölgesi
Aydos Dağı 3430 Konya İç Anadolu Bölgesi
Medetsiz Dağı 3524 Adana Akdeniz Bölgesi
Kösedağ 3340 Ağrı Doğu Anadolu Bölgesi
Hasan Dağı 3268 Aksaray İç Anadolu Bölgesi
Palandöken Dağı 3176 Erzurum Doğu Anadolu Bölgesi
Nurhak Dağı 3000 Kahramanmaraş Akdeniz Bölgesi

Türkiye’nin Beş Büyük Dağı Hakkında Bilgi

Türkiye'nin En Yüksek Dağı Ağrı
Ağrı Dağı:
Türkiye’nin en yüksek dağıdır. En yüksek noktası, deniz seviyesinden 5137 metre yüksektedir. Sönmüş bir volkanik dağdır. Dağın zirvesi dört mevsim boyunca kar ve buzla kaplıdır. Dağın tepesini kaplayan buzlar, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük buzulunu oluştururlar. Dağın %65’lik büyük bir kısmı Iğdır ilinde, kalan %35’lik kısmı ise Ağrı ili sınırları içerisinde yer alır. Çorak bir dağdır. Dağın üst kısımlarında bitki örtüsü yok, orta kısımlarından itibaren dağ çayırları başlar. Dağın eteklerindeki yeşil alanların toprak verimliliği çok yüksektir.

Cilo Dağı Türkiye'nin en yüksek ikinci dağıdır. Deniz seviyesinden yüksekliği

Cilo Dağı Türkiye’nin en yüksek ikinci dağıdır. Deniz seviyesinden yüksekliği

Cilo Dağı:
Türkiye’nin Ağrı dağından sonraki en yüksek dağıdır. Hakkari il sınırları içine bulunan Cilo Dağının en yüksek noktası, deniz seviyesinden 4170 metre yüksektedir. Ağrı dağı gibi zirvesi yaz-kış devamlı kar ve buzlarla kaplıdır. Tektonik bir dağdır, yani iki katmanın bir birini sıkıştırması sonucu oluştur. Toros Sıradağlarının en doğu ucunu oluşturur. Çorak bir dağdır. Dağın üst kısımlarında bitki örtüsü yok, orta kısımlarından itibaren seyrek ılıman çayırlar görülür.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Türkiye'nin Yüksek Dağları Süphan Dağı
Süphan Dağı:
Türkiye’nin en yüksek üçüncü dağıdır. Bitlis il sınırları içerisinde yer alan Süphan Dağının zirvesi, deniz seviyesinden 4051 metre yüksektedir. Diğer en yüksek dağlar gibi zirvesi yaz-kış, kar ve buzullarla kaplıdır. Sönmüş bir volkan dağıdır. Çorak bir dağdır. Dağın eteklerinde verimli topraklar tarım için çok elverişlidir. Dağın üst kısımlarında bitki örtüsü yok, orta kısımlarından itibaren  çayırlar görülür.

Türkiye'nin Yüksek Dağları Kaçkar Kavrun Dağı
Kaçkar Kavrun Dağı:
Türkiye’nin en yüksek dördüncü dağıdır. Karadeniz bölgesinin ise en yüksek dağıdır. Kaçkar Sıradağlarının doğu kesiminde kalan Artvin il sınırları içinde yer alır. Deniz seviyesinden, zirvesine yüksekliği 3932 metredir. Üst kesimleri yaz-kış, yer yer kar ve buzullarla kaplıdır. Tektonik hareketler sonucunda oluşmuş bir dağdır. 2100 metreye kadar olan yüksekliklerde, kışın yaprak döken sık ormanlarla, çeşitli bitki ve çiçek türleriyle kaplıdır. Ayrıca çok geniş yaylalara sahiptir. Dağın Güneye bakan cephesi genellikle çoraktır. Turizm açısından önemli bir yere sahiptir. Doğa yürüyüşleri ve dağcılık etkinlerinde oldukça tercih edilmektedir.

Türkiye'nin Yüksek Dağları Erciyes Dağı
Erciyes Dağı:
Türkiye’nin en yüksek beşince dağıdır. Kayseri il sınırlarında içerisinde bulanan Erciyes Dağının zirvesi, deniz seviyesinden 3916 metre yüksektedir ve İç Anadolu Bölgesinin en yüksek dağıdır. Volkanik bir dağdır, en son lav püskürtmesi milattan önceyi göstermektedir. Çevresinde yükseltiler az olduğu için dağın sınırları ve çevresi açıkça görülebilmektedir. Dağın zirvesinde kuzeyde kalan kısım, yaz-kış kar ve buzullarla kaplıdır. Çorak bir dağdır. Orta kesimlerinden itibaren seyrek otlar başlar, eteklerine doğru inildikçe otlarda artış görülür.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.