Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığının Armasındaki MÖ 209

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığının armasındaki MÖ 209 neyi ifade etmektedir?
Türk ordusunun temelleri, MÖ 209 yılında Türk Hun Devleti hakanı Mete tarafından atılmıştır. Bu nedenle Türk Kara Kuvvetlerinin kuruluş tarihi olarak kabul gördüğünden armaya MÖ 209 yazısı eklenmiştir.

Türk hakanı Mete, MÖ 209’da dünyanın ilk düzenli ordusu kurmuş ve askeri birliklerde “manga” olarak bilinen onluk sistemi getirmiştir. Günümüzde Türkler ve diğer milletlere ait askeri birlikler, Mete’nin getirdiği sistemi kullanmaktadır. Bu sisteme göre; en küçük birlikler on kişi, en büyük birlikler ise on bin kişiden oluşmaktadır. Onbaşı, yüzbaşı, binbaşı gibi terimlerde Mete’nin getirdiği sistem ile kullanılmaya başlamıştır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Kara Kuvvetleri Komutanlığı MÖ 209

Bu armada yer alan Mustafa Kemal Atatürk ile MÖ 209 tarihi arasında nasıl bir bağlantı kurabiliriz?
MÖ 209 yılında dünyanın ilk düzenli ordusu, Türk hakanı Mete tarafından kurulmuştu. Osmanlı İmparatorluğunun parçalanmasından sonra, yeni Türk devleti Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulmuştu. Türk hakanı Mete ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milleti açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle kurulan yeni Türk Devletinin askeri birliğinin armasında MÖ 209 tarihi ve Mustafa Kemal Atatürk’e yer verilmiştir.

1 comment to Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığının Armasındaki MÖ 209

  • ece erden

    Harika bir site çok teşekkür ederim.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.