Türk Bayrağının Tarihçesi

Şimdiki Türk Bayrağı

Şimdiki Türk Bayrağı

Osmanlı döneminde kullanılan donanma bayrağı.

Osmanlı döneminde kullanılan donanma bayrağı.

Türk Bayrağının Tarihçesi

Müslümanlığın doğuşundan çok önce her eski Türk boylarının kendine özgü âlemleri olmuştur. Fakat kullanılan bu alemler hakkında yeterli bir bilgi maalesef yoktur.

Müslümanlığın doğuşundan sonra Türk devletlerinde, devletin veya hükümdarların belirtilerini taşıyan âlemlerin yanı sıra bayrakta kullanılmaya başlandı.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Osmanlı Devleti döneminde çeşitli bayraklar kullanıldı.

I. Mahmut (1696-1754) dönemi ve sonrasında Osmanlı Donanması bayrakları yeşil renkte idi. Daha sonra III. Selim (1761-1808) bayrak üzerinde değişiklik yaptı. Yeşil rengi kırmızıya dönüştürürken, hilâl biçimindeki ayın karşısına da sekiz köşeli bir yıldız ekledi. Bu bayrak XIX. yy’ın ilk yarısında Osmanlı devletinin ilk resmi bayrağı olarak kabul edildi. 15 Haziran 1826 yılında Yeniçeri ocağının kaldırılmasından sonra, bayrak yerine sancak adı kullanılmaya başlandı. Sancaklar II. Meşrutiyet’in başlangıcına kadar kullanılmaya devam etti.

Kırmızı zemin üzerine hilal biçimli ay ve sekiz köşeli yıldızdan oluşan bayrağın yıldızı, Abdülmecid (1823-1861) döneminde beş köşeli hale getirildi. Bu bayrak günümüzde kullandığınız bayrakla neredeyse aynıydı.

Saltanatın kaldırılıp (1 Kasım 1922), Cumhuriyetin ilan edilmesinden (29 Ekim 1923) sonra meclisin kararıyla da bu bayrak kullanılmaya devam etti. 29 Mayıs 1936 yılında çıkarılan bayrak kanunuyla, boyutları ve ebatları kesin olarak belirlenerek şimdiki bayrağımız koruma altına alınmıştır.

Bayrak Nedir?

Bayrak, bir devletin veya kuruluşun renklerini, belirtilerini taşıyan, direk ya da mızrak ucuna asılarak dalgalanması sağlanan kumaş parçasına bayrak denir. Bayrak ve sancak diye adlandırılmaktadır. Bayrak, devletlerin ve kuruluşların ayırt edici simgeleridir.

Âlem Nedir?

Metal ve tahta gibi çeşitli katı maddelerden yapılan, direk veya mızrak ucuna takılan bir çeşit bayraktır.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.