Tukan Kuşu

Tukan

Tukanlar Orta ve Güney Amerika’nın ormanlık alanlarında yaşayan kuş türüdür. Günümüzde 37 tane ayrı türü olduğu bilinmektedir.

Tukanların büyüklüğü türlerine göre değişiklik gösterir. En yaygın bilinen türü “Ramphastos Toco” (toko) parlak siyah renklidir; bedenin üst bölümüne doğru rengi kan kırmızısına döner, kuyruktaysa beyazlaşır. Boyu 40-60 santim kadardır ve gagasının kenarları tırtıklı yapıya sahiptir. Vücuduna göre çok büyük gagası bulunan tukanların, kuyrukları oldukça kısadır.

Tukan kuşları genellikle sürüler halinde bulunurlar. Ağaç kovukları yuva yaparlar. Besin ihtiyacını meyve, çeşitli böcekler, küçük sürüngenler, yavru kuşlar ve yumurtaları yiyerek karşılar. Uçmaktan pek hoşlanmazlar. Ayak parmaklarındaki tırnakları oldukça yırtıcıdır. Gagaları büyük olmasına rağmen fazla güçlü değildir. Meraklı bir kuştur, çevrede gördüğü herşeyi gagalamaktan zevk duyar. Görüntüsü itibariyle hoş bir kuş olan tukanların sesleri oldukça kötüdür. Kolaylıkla insana alıştıklarından, günümüzde evcil hayvan satışı yapan dükkanlarda satılmaktadır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
Tukan

Tukan

Tukan Kuşu

Tukan Kuşu

Tukan

Tukan

Tukan – YouTube Videesu:

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.