Trigeminal nevralji Nedir? Belirtileri ve Tedavisi?

Sinirlerin hasar görmesi sonucunda, sinirlerde meydana gelen ağrıdır. Trigeminal nevralji, trigeminus sinirinde yani yüze duyu alma hissini veren sinirde meydana gelen dayanılmaz ağrılardır.

Trigeminal nevralji neden olur?

Çeşitli hastalıklar ve yaralanmalar trigeminal nevraljiye sebep olabilmektedir. Sinire zarar verilen ameliyatlarda, sinire zarar verilen diş kanal tedavilerinde, sinire yapılan yanlış iğneler gibi bir çok sebep nevraljiye neden olmaktadır. Bunların yanı sıra güneş ve rüzgar gibi sebepler nedeniyle de nevralji görülebilir.

Trigeminal nevralji

Trigeminal nevraljinin belirtileri nelerdir?

Trigeminal nevraljinin belirtileri son derece keskin, batıcı ağrı veya sürekli yanma duygusu ile birlikte gelen ağrı krizleridir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
  • Aniden giren dayanılmaz şiddetli ağrılar
  • Dişlerde ağrılar
  • Uyuşma hissi
  • Karıncalanma hissi
  • Batma hissi
  • Yanma hissi
  • Üşüme hissi

Beyne bilgi taşıyan sinirlerin, yanlış bilgi taşıması sonucunda oluştuğundan, gerçekte olmayan olaylar yaşanıyormuş gibi hissetmeler yaşanır. Örneğin gerçekte olmasada; yüze bir iğne batırılıyor, elektrik çarpıyor, vuruluyor, kesiliyor, ateşle yakılıyor veya soğuk suyu tutuluyormuş gibi hissedilebilmektedir.

Trigeminal nevraljinin tedavisi nasıl yapılır?

Nevralji tedavisinde üç aşamalı yöntem kullanılır. Bunlar sırasıyla ilaçla tedavi, kişiye özel ağrı tedavisi ve ameliyat ile tedavidir.

1. aşama ilaç ile tedavisi:
Nevralji bir ağrıdır fakat sıradan ağrı kesiciler sinir ağrılarında tamamen etkisizdir. Bu nedenle sinirleri etkileyen ilaçlar kullanılır. İlaçlar tedavi edici değil, sadece ağrıyı hissetmeyi azaltır. Zamanla ağrının kendiliğinden geçmesi beklenir. Eğer ağrı geçmezse ikinci aşamaya geçilir.

2. aşama kişiye özel ağrı tedavisi:
Ağrı uzmanları tarafından yapılan incele sonucuna göre tedavi uygulanır. Bu tedavi uygulamalarında genellikle enjeksiyonlu yöntemler kullanılır. Eğer ağrı yine geçmezse üçüncü aşamaya geçilir.

3. aşama ameliyat ile tedavi:
Ağrıya neden olan sorunun ortadan kaldırılmasına yönelik cerrahi girişimleri kapsar.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.