Transformatör Nedir? Ne İşe Yarar?

transformator Dalgalı akımın şiddet ve gerilimini değiştirmeye yarayan aygıtlara “transformatör” denir. Çalışma ilkesi, bir devreden ötekine enerji aktarma olanağı veren elektromagnetik indükleme olaylarına dayanır. Bir transformatör temelde, yumuşak demirden bir çekirdek ile çekirdeği çevreleyen iletken iki sargıdan oluşur. Demir çekirdek, kütlesi içinde indüklenmiş akımla (Foucault akımları) enerji yitimini azaltmak için, yumuşak demir levhalardan yapılır.

Uçlarından akımla beslenen ilk sargıya “birincil sargı” (primer) adı verilir. Bu sargı, demir çekirdekte magnetik indükleme akısı doğurur; bu akı da, “ikincil sargı” (sekonder) adı verilen ikinci devrede, indüklenmiş akım oluşmasını sağlar. İkincil devre kapalı olduğundan, iki sargının gerilimleri arasındaki oranın, sarım sayıları (n, n2) arasındaki orana göre değiştiği deneysel olarak saptanmıştır.

ev-tipi-transformator

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

İkincil devre açık olduğunda, yani bir elektrik devresine bağlı bulunduğunda, transformatör “yüklü”dür. İkincil sargıdaki i2 akımı dalgalı akımdır ve frekansı birincil sargıdaki akımın frekansına eşittir. İkincil devrede n2 sarım sayısı, birincil devredeki n1 sarım sayısından büyük olursa, transformatör voltaj yükseltici etki yapar ve ikincil devrede şiddeti daha düşük, ama gerilimi daha yüksek bir akım doğar.

n, n2‘den büyük olduğundaysa, transformatör voltaj düşürücü görev yüklenir ve birincil devrenin beslenme akımından daha düşük gerilimde, ama şiddeti daha yüksek bir akım verir.

Transformatör, üstün verimli bir aygıttır; birbirinden bütünüyle ayrılmış ve yalıtılmış iki devre arasında enerji aktarılmasını sağlar.

Özellikle elektrik dağıtımında, transformatör çok kullanılır. Bilindiği gibi enerji yitimini elden geldiğinde aza indirmek için elektrik akımı , üretim yerinden tüketim bölgesine yüksek gerilimle iletilir ve kullanım bölgesinde, voltaj düşürücü transformatörlerle akımın gerilimi düşürülür.

elektrik-santrali-transformator

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle tüm yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.