Topuk Ağrısı Nedenleri ve Tedavileri

Ayak tabanındaki topuk çevresinde görülen ağrılar topuk ağrısı veya ağrılı topuk sendromu olarak adlandırılır. Topuk tabanında ki kemikleri, vücut ağırlığının baskısından koruyan fibröz olarak adlandırılan bir doku vardır. Bu dokunun iltihaplanması, ezilmesi, kemikle bağlantısı olan yerden yırtılması gibi durumlarda topuk ağrısı şikayeti ortaya çıkar. Bu yapıda meydana gelen zararın boyutu ağrının çok hafif veya çok şiddetli hissedilmesine neden olur.

Topuk Ağrısı Nedenleri

Halk arasında topuk dikeni olarak bilinen topuk ağrısı.

Topuk Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Çok ince topuklu veya sert topuklu ayakkabılar giymek
  • Diyabet, akdeniz anemisi gibi hastalıkların varlığı
  • Yüksekten atlama gibi yaralanmalar
  • Topuk veya bilek kısmından alınan darbeler
  • Stres kırığı
  • Sinir sıkışması
  • Topuk dikeni
  • Romatizma
  • Bel fıtığı
  • ve diğer hastalıklar neden olabilir

Topuk Ağrısı

Topuk Ağrısı Ne Kadar Ciddidir?
Topuk ağrısı, sorunun büyüklüğüne göre hafif veya şiddetli olacaktır. Bazı hastalar sadece ayaktayken hafif ağrılar duyarlar, bazı hastalar ise şiddetli ağrılar duyarlar. Bazı hastalarda da ayaktayken veya istirahat halinde rahatsız edici ağrılar görülür. Genellikle geçici olan bu ağrıların verdiği rahatsızlığın haricinde ciddi bir duruma görülmez. Çoğu hastada ağrı bir kaç hafta içinde kendiliğinden tam iyileşme görülecektir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Topuk Ağrısı Teşhisi Nasıl Yapılır?
Bu rahatsızlığı olanların bir hastanenin Ortopedi bölümüne gitmesi gerekir. Doktorunuz muayenesinde ağrının sürekli mi yoksa topuk üzerine basınca mı olduğunu soracaktır. Sonrasında ağrının tam olarak yerini tespit edecek ve sebeplerini araştıracaktır. Bunun için topuğun durumu gösterecek bir röntgen filmi isteyecektir. Röntgen sonucunda topuktaki anormallikleri değerlendirdikten sonra bir tedavi planlaması yapacaktır.

Topuk Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu şikayetle hastaneye giden hastaların çoğunda tedaviye gerek kalmadan iyileşme görülür. Çoğu kişide topuk ağrıları 2-3 hafta gibi bir sürede tamamen iyileşme gösterir. Hastaların diğer kısmında ise ilaçlı veya ilaçsız tedaviler uygulanır. Çok az bir kısmında ise ameliyat gerekli olabilmektedir.

Topuk Ağrısı Tedavileri

İlaçsız tedavi:
Topuğun ağrıyan kısmına uygulanan buz ağrının hafiflemesini sağlayacaktır. Aynı şekilde ağrıyan bölgeye yapılan masaj da ağrıyı hafifleterek ve iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Ayak altına konulan bir top veya su şişesi ayak altında yuvarlamak tedavi için oldukça etkilidir. Hastanın topuğu kalın ve yumuşak ayakkabılar kullanması önerilir. Özellikle bu iş için üretilmiş ayakkabı içine yerleştirilen ortopedik topuk yastıkların kullanılması gerekebilir. Evde de çıplak ayakla dolaşılmamalı, yumuşak topuklu bir ev ayakkabısı veya terlik giyilmelidir. Topuktaki rahatsızlığın durumuna göre 2-3 hafta gibi bir sürede iyileşme gerçekleşmelidir.

İlaçlı tedavi:
Bu kısmı doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Aspirin veya diğer antienflamatuar ilaçlar topuk ağrısı tedavisinde öncelikli olarak kullanılır. Bazen de ağrıyı hafifletici etki gösteren ağrı kesici kremler kullanılabilir. İyileşme görülmezse, doktorunuz doğrudan topuğa kortizon gibi bir antienflamatuar steroid ilacı enjekte edebilir.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.