Tırnak Sararması Nedeni Nedir? Nasıl Geçer?

Tırnaklar da aynı saçlar gibi keratin adlı proteinlerden oluşur. Yaş ilerledikçe saç veya tırnak sağlığında bozulmalar görülür. Doğal oluşumların haricinde sigara kullanımı, güneş ışınları, çeşitli kimyasallar ve yanlış beslenme alışkanlıkları tırnak yapısının bozulmasına neden olur.

Tırnak Sararması

Tırnak Sararması Neden Olur?
Kimyasal maddeler, özellikle evlerde kullanılan deterjanlar, çamaşır suları ve doğallıktan uzak sabun türleri tırnak sararmasına neden olmaktadır. Sigara kullanımı tırnakların sararmasına neden olan önemli faktörlerden biridir. Güneşin zararlı ışınları da cilt ve tırnak yapısını bozarak sararmalara neden olur. Dengesiz beslenme alışkanlıkları da hızla tırnak sağlığının bozulmasına neden olur. Mantar, şeker hastalığı gibi hastalıklar ve bazı ilaç kullanımları da tırnakların sararmasına neden olmaktadır.

Tırnak Sararması Hastalık Habercisi Olabilir Mi?
Genellikle sararmaya neden olan hastalık mantar hastalığıdır. 1-2 tırnakta başladıysa mantar olma ihtimali yüksektir. Sıklıkla karşılaşılan sonraki neden ise şeker hastalığıdır. Kalp-damar hastalıkları, karaciğer hastalıkları, tiroid hastalıkları ve sedef hastalığı gibi önemli hastalıklar da tırnak sararmasına neden olabilir.

Tırnak Sararması Nasıl Tedavi Edilir?

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Kimyasallar:
Makyaj malzemeleri, temizlik deterjanları gibi kimyasalların emilimiyle oluşan sararmaları temizlemek için tırnakları limonla ovmak oldukça etkilidir. Tüm tırnaklar limonla 5 dakika kadar ovulur. Haftada 1 kez, ayda 4 kez kadar tekrar edilerek tırnaklar eski sağlıklı görünümüne kavuşabilir. Daha fazla uygulamak tırnak sağlığını bozabilir.

Tırnak Sararması İçin Çözüm Limon

Güneş ışınları:
Güneşten koruyucu kremler, losyonlar tırnak üzerine sürülmelidir. Oje ve cila kullanılması durumunda da UV filtreli ürünler tercih edilmelidir.

Sigara kullanımı:
Bunun için sigarayı bırakmaktan başka çareniz yok.

Beslenme alışkanlığı:
Günlük olarak et, sebze ve meyve türlerini içeren besin çeşitlerinden yeterli miktarda tüketmelisiniz. Özellikle balık eti düzenli olarak tüketilmelidir. A, B, C ve E vitamini içeren besinler tüketilmelidir. Fındık, ceviz, yerfıstığı gibi kabuklu yemişler de tırnak sağlığının olumlu etkileyen besinlerdendir. Bunlara ek olarak su tüketiminin artırılması tırnaklara olumlu etki gösterecektir.

Hastalıklar:
Hastalık kaynaklı sararmalar olabileceğini düşünüyorsanız bir hastanenin dermatoloji (cildiye, cilt hastalıkları) bölümüne gitmeniz gerekir.

Tırnak Sararmasında Etkili Limon ve Karbonat Uygulaması (İspanyolca)

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.