Thomas Edison’un Hayatı (1847-1931)

Thomas Edison, atölyesinde elektrik ampulü üzerinde çalışıyor.

Thomas Edison, atölyesinde elektrik ampulü üzerinde çalışırken.

Thomas Alva Edison 11 Şubat 1847’de ABD’nin Ohio eyaletindeki Milan’da dünyaya geldi. Yedi kardeşi olan Edison ailesinin en küçük ferdiydi. Yedi yaşında ailesi ile birlikte Michigan eyaletine yerleşti. Çok fazla soru soran meraklı bir çocuktu. İlk okula başlamasından yaklaşık üç ay sonra öğretmeni, Edison’un okuyamacak kadar aptal olduğuna karar vererek okuldan atılmasını sağladı. Sonrasında ailesi özel öğretmenler tutarak çocuklarının eğitimini sağladı.

Kimyasal olaylara merak salan Edison, bulabildiği tüm bilimsel kitapları okumaya başladı. 10 yaşına geldiğinde kendi başına sebze ve meyve yetiştiriciliği yaparak, satışlara başladı. Kazandığı paralar ile evlerinin bodrumunda küçük bir kimya laboratuvarı kurarak çeşitli deneyler yaptı. 12 yaşında bir trende iş bularak vagonlara yük yerleştirme yapıyor, tren seyir halindeyken de yolculara gazete, dergi ve meyve satışı yapıyordu. Daha sonra vagonlardan birine yerleştirdiği küçük bir baskı makinesiyle haftalık gazete çıkartmaya başladı. Yük vagonlarından birinde kimyasal maddelerle deney yaparken yangına neden olarak trendeki işinden de atıldı. Sonrasında geçirdiği hastalık nedeniyle kulaklarında işitme kaybı oldu.

O yıllarda telgrafla haberleşme büyük bir buluştu ve Edison’un meraklığı bu konu üzerinde yoğunlaştı. Telgrafçılıkla ilgili bir çok araştırma yaptı. 1863-1868 yıllarında birkaç telgrafhanede çalışarak cihazları kullanma ve inceleme fırsatı buldu. İşinden ayrılarak New York’a gitti. Tesadüf eseri borsa binasında olan Edison, telgraf cihazının bozulduğu öğrenince, cihazı ustalıkla onardı, bu ona New York telgraf şirketinde iş bulmasını sağladı. Edison kayıt yapabilen ve borsadaki fiyatların kolaylıkla duyurulabilmesini sağlayan bir telgraf icat etti ve patentini yüksek bir fiyata satmayı başardı. Kazandığı parayla iyi bir atölye kurarak yeni icatları için çalışmalarına hız verdi.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Edison, telgraf üzerine yoğunlaşarak bir telgraf telinden aynı anda altı mesajı farklı yerlere gönderebilen telgrafı icat etti. 1877’de sesi kayıt ederek tekrar çalabilen ilk cihazı Gramafonu icat etti. Daha sonra 1879’da ilk elektrik ampulünü icat etti. 1880’e gelindiğinde ampülü evde kullanılabilecek hale getirdi ve tanesini 2,5 dolar satmayı başardı. Ancak Edisonun ampülündeki ışığı veren flamanlar kısa sürede kömürleşerek çalışmaz hale geliyordu. İngiliz bilim adamı Joseph Wilson Swan’da elektrik ampülü icat etmişti. Ampülün içindeki havayı boşaltarak kömürleştirilmiş flamanı içine yerleştirdi. Böylelikle hava olmadığı için flaman yanıp tükenmiyordu. Sonrasında iki dev bilim adamı Edison ve Swan Elektrik Aydınlatma Şirketi’ni kurarak birleştiler.

1883’de Edison etkisi diye bilinen hayatının en büyük icadını gerçekleştirdi. Isıtılmış bir flamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. Bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturur. Sonrasında elektrik ampülünün üretim aşamasını hızlandırarak, halk arasında kullanımının artmasını sağladı. Ömrü boyunca kimya, telgraf, telefon, gramofon, fonograf, elektrikli tren, aydınlatma ve daha birçok alanda çalışmalar yapmıştır. Yaptı icatlar 1000’e yakın patent almıştır. 1886 yılında, 19 yaşındaki Mina Miller ile evlenen Edison üç çocuk sahibi oldu.

84 yaşındaki Edison, 18 Ekim 1931’de West Orange, New Jersey, ABD’de yaşamını yitirmiştir.

Thomas Edison tarafından icat edilmiş bir gramofon.

Thomas Edison tarafından icat edilmiş ses kaydı ve dinletisi yapabilen fonograf (gramafon).

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Thomas Edison’un Hayatı – Youtube Videosu:

3 comments to Thomas Edison’un Hayatı (1847-1931)

  • senanur

    Çok işime yaradı.

  • burcu

    Sağ olun Thomas Edison ödevime yardımcı oldunuz. :D

  • melodi

    Thomas Edison hakkında her şey var. Performans ödevim için çok işime yaradı allah sizden razı olsun teşekkürler.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.