Tere Otunun Faydaları Nelerdir? Mucizevi Bitki

Tere, doğal ortamlarda kendiliğinden yetişen veya ekilerek yetiştiriciliği yapılan yenilebilen bir bitki türüdür. Tere, yurdun hemen hemen her bölgesinde, gölge veya yarı gölge alan yerlerinde yetişir. Kendiliğinden yetişen türleri ilk bahar döneminde olgunlaşarak yenebilir hale gelir. Tohumlarından yetiştirilerek elde edilen tere otları ise yılın büyük bir bölümünde hasat edilebilir.

Lahanagiller ailesinden olan tere otu, baharlı kokusuyla salataların ve bazı yemeklerin vazgeçilmez tadıdır. Daha çok salatalarda kullanılan tere, çorba, börek ve diğer yemeklerde lezzet verici olarak kullanılır. Sade olarak tüketildiğinde de oldukça beğenilir, özellikle sabah kahvaltılarında veya balık yanında sade olarak tüketilebilir.

Tere Otu Çeşitleri

Tere otu çeşitlerine ait yapraklar

Tere Otunun Mucizevi Faydaları:

Eski çağlardan beri hekimlerin bitkisel tedavide kullandığı mucizevi bir ottur. Günümüzde de birçok beslenme uzmanı ve doktorlar tarafından faydaları nedeniyle sıklıkla önerilmektedir. Tere otunda sütten daha fazla kalsiyum, portakaldan daha fazla C vitamini, ıspanaktan daha fazla demir var. Bunların yanı sıra birçok vitamin ve mineral de içermektedir.

İştah açıcı faydası:
Tere otu yiyen kişinin iştahı açılır. Özellikle iştah problemi olan küçük çocuklarda tere otu iyi bir çözümdür. 7-10 yaprak kadar yenilen tere otu, birkaç dakika sonra etkisini göstererek iştah açar. Yenilen yemeklerin tadının daha güzel alınmasını sağlar.

Kan şekerini düzenler, dengeler:
Sabah, öğle ve akşam yenilen birkaç yaprak tere otu kan şekerini düzenleyici ve dengeleyici faydalar sağlar.

Tere Otu Faydaları

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Hazımsızlık ve mide şikayetlerine faydası:
Yemek sonrası oluşan hazımsızlık, mide şişkinliği, mide yanması, gastrit ve ülser gibi rahatsızlıkları giderici fayda gösterir. Ayrıca safra salgısını artırarak besinlerin daha kolay sindirilmesini sağlar.

Karaciğere faydaları:
Tere otu kandaki trigliserid seviyesini düşürür ve karaciğer yağlanmasını azaltır. Karaciğer yağlanması olan kişilerin her öğünde sofralarında tere otu bulundurmaları gerekir.

Böbreklere faydaları:
İdrar söktürücü özelliği vardır. Böbrek iltihaplarını temizleyici etki gösterir. Ayrıca böbrek kanserlerini önleyici etki de gösterir.

Vücut direncini artırıcı faydası:
İçeriğinde bol miktarda bulunan A, B, C, E vitaminleri ve fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum gibi mineraller sayesinde metabolizmayı hızlandırır, hastalıklara karşı vücut direncini artırır.

Romatizma ağrılarına faydası:
Tere otunun ezilmesiyle elde edilen lapa bir tülbente yayılıp, romatizma ağrısı olan yere bağlanırsa, romatizmanın ağrılarını ve şişlikleri giderici fayda gösterir.

Kansere düşmanlığı:
İstanbul Kültür Üniversitesi’nden Prof. Dr. Narçin Palavan Ünsal’ın “Su teresi: Anti-kanser süper besin” makalesinde, kanserli hücre oluşumu önlediği ve mevcut kanser hücrelerini yok ettiğini yazmıştır.

Sivilcelere faydası:
Tere otunun suyu sivilceli ciltlere oldukça faydalıdır. Yaprağının ezilmesiyle elde edilen tere suyu, bir pamuğa emdirilerek cilde sürülürse kısa sürede sivilcenin iz bırakmadan iyileşmesine yardımcı olur.

Tere Otu Su Teresi

Cilt ve cilt lekelerine faydaları:
Tere suyu içeriğindeki birçok vitamin ve mineral cildin canlandırıcı etki gösterir. Ayrıca cilt lekelerinin belirginliğini azaltıcı veya giderici etki de gösterir. Birkaç yaprak ezilmesiyle çıkan suyu pamuğa emdirilerek cilde sürülmelidir.

Saç derisi, kepek ve saç dökülmesine faydaları:
Tere suyu içerisindeki vitamin ve mineraller saç derisi sağlığında ve saç dökülmesinde oldukça etkilidir. Tere suyu saç derisine sürülürse saç derisini besler, kepeği yok eder, saç tellerini kalınlaştırır ve saç dökülmesini önler.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.