Tendinit Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Tendinit nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır, ne kadar ciddi bir hastalıktır gibi soruların yanıtlarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Tendinit nedir?

Kası kemiğe bağlayan tendonda meydana gelen küçük bir yırtık veya iltihaplanma sonucu gelişen hastalığa tendinit denir. Tendinit genellikle bir incinme veya aşırı kulanım sonucu oluşur. En çok omuz ve dirsekte görülmekle birlikte ayak, aşil tendonu veya diğer eklem yerlerinde de görülebilir.

Tendinit Nedir Tendinitis Tedavisi

Tendinit Belirtileri:

Omuz, dirsek, bilek veya ayaktaki tendonların birinde hassasiyet, şişme ve ağrı oluşması.

Tendinit Tedavisi:

Öncelikle bir ortopedi doktoruna giderek muayene olunmalıdır. Teşhis için bir röntgen filmi veya MR (emar) istenebilir.

Omuz, dirsek ve el bileği için: Rahatsız olan kolun birkaç gün dinlendirilmesi tedavi için şarttır. Etkilenen bölgenin elastik bir bantla sarılması veya kolun askıya alınması iyileşme süresini hızlandırabilir. Ara ara ağrılı bölgeyi kalp hizasının üzerinde tutmak yararlı olacaktır. Ağrı ve şişliği azaltmak için bölgeye buz uygulanması yararlı olabilir.

Bacak, diz, ayak bileği, ayak parmağı için: Birkaç gün yatarak dinlenme gereklidir. Zaman zaman etkilenen bölgeyi kalp hizasının üzerinde tutmak yararlı olacaktır. Ağrı ve şişliği azaltmak için bölgeye buz uygulanması yararlı olabilir.

tendinit tedavisi

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Egzersiz:
Dinlenme süresi uzadığında eklemde sertleşme oluşabilir bu da hareket ettirmede zorluğa neden olabilir. Bunu önlemek için; birkaç gün dinlenmeden sora, eklemi zorlamadan hafif hareketler yaptırılmalıdır.

İlaçla Tedavisi:
Ağızdan yutulan aspirin ve diğer ağrı kesici ilaçlar ağrının hafiflemesini sağlayacaktır. Dışarıdan harici olarak sürülen krem ve merhemler de ağrı ve diğer şikayetlerin azalmasına yardımcı olacaktır.

Hastalık geçmezse doktorunuz hastalıklı bölgeye kortizon gibi bir steroid ilaç enjekte ederek tedavi edebilir.

Tendinit Ameliyatı:

Bazı vakalarda hasarlı tendonu onarmak için ameliyat gerekebilir.

Tendinit Tekrarlamasını Önleme:
Eğer yoğun ve zorlayıcı bir egzersiz yaparsanız tendinit tekrarlayabilir. Bunu önlemek için egzersize başlamadan önce iyice ısınılmalı, hafif hafif germe hareketleri yapılmalıdır. Egzersizi aniden sonlandırırsanız da tendinit oluşabilir, bu yüzden egzersiz sonrası yavaş yavaş soğumalısınız. Tendinit nedir ş Örneğin; yüksek hızda koşmadan önce birkaç dakika yavaş yavaş koşulduktan sonra yüksek hızda koşmaya başlanmalı. Yine aynı şekilde koşarken aniden durulmamalı hız azaltılarak yavaş yavaş koşma sonlandırılmalıdır.

Tendinit Tedavisi Ameliyatı Tendinitis

Soru – Cevap:

Tendinit nedir?
Tendonlarda meydana gelen bir yırtık, hasar veya iltihaplanmanın neden olduğu hastalığa tendinit denir.

Tendinit için hangi doktora gitmeliyim?
Bir hastanenin Ortopedi ve Travmatoloji servisine giderek muayene olabilirsiniz.

Tendinit neden olur?
Hareket etmemizi sağlayan, kaslarımızı kemiğe bağlayan tendonlardan birinde oluşan zedelenme, yırtık veya iltihaplanma tendinite neden olur. Örneğin; futbol oynarken ayak bileğine gelen bir darbe aşil tendonunun zarar görmesine neden olarak aşil tendinit oluşmasına neden olabilir. Basketbol, voleybol ve yüzme gibi spor dalları da sıklıkla neden olmaktadır.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.