Teknoloji çevre kirliliğine nasıl yol açar?

Teknoloji çevre kirliliğine nasıl yol açar?

Üretilen her teknolojik alet madenlerden, petrol ürünlerinden (plastikten), ağaç ürünlerinden ve bunların karışımı ürünlerden elde edilmektedir. Bu maddelerin teknolojide kullanılması doğrudan veya dolaylı yollardan çevre kirliliğine yol açar.

Örneklerle açıklayalım:

Elektrikli çalışan tüm cihazlar çevresine elektromanyetik dalga yayarlar. Örneğin; televizyon, cep telefonu, telsiz, bilgisayar, ampul, elektrikli süpürge, TV-Radyo vericisi vb. cihazlar çalıştıklarında etraflarına manyetik enerji yayarlar. Bu enerji doğadaki tüm canlıları etkiler. İnsanlarda sıklıkla eklem ağrıları, kas ağrıları ve kanser gibi bir çok hastalığa neden olmaktadır.

Araba, otobüs, uçak gibi motorlu teknolojik taşıtlar yakıt olarak petrol kullanır. Petrol kullanımı esnasında havaya zehirli gazlar yayarak atmosferin kirlenmesine sebep olur. Bu kirli havayı soluyan tüm insanların, hayvanların ve bitkilerin sağlığı olumsuz etkilenir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Piller veya diğer adıyla bataryalar içerisinde bulunan cıva sağlığa zararlı ve son derece zehirli madenlerden biridir. Bir pilin ateşe atılmasıyla civa havaya karışır ve soluyanları zehirler. Toprağa atılması sonucunda topraktaki besinlerden insanlara geçebilen bir zehire dönüşür. Suya atılması durumunda sudaki canlıları zehirler, balıkların ve hayvanların ölmesine neden olur. Bu canlıları yiyen insanları da zehirleyerek hastalanmalarına neden olur.

Elektrik üreten nükleer santraller havaya ve suya radyoaktif gaz yayarlar. Havaya yayılan gaz çevredeki bitkilerin üzerine, insanların üzerine, hayvanların üzerine, içme sularının üzerine çöker. İnsan ve hayvanlarda başta kanser olmak üzere bir çok hastalığa sebebiyet vermektedir.

teknoloji-ve-cevre-kirliligi

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.