Tekalifi Milliye Kararları Neden Yayınlanmıştır?

Tekâlifimilliye kararları neden yayınlanmıştır?
Yurdun dört bir tarafında işgaller başlatan düşmanlara karşı büyük bir askeri güç oluşturulmalıydı. O dönemde Osmanlı Devleti ekonomik yönden çok kötü bir durumda, asker sayısı az ve halk fakirlik içindeydi. Bu şartlar altında derhal büyük bir ordu kurulmalı ve milli mücadele başlatılmalıydı.

Tekalifi Milliye Kararları, savaş esnasında gerekli olabilecek her türlü ihtiyacın karşılanabilmesi için yayınlanmıştır. Bu kararlara göre milli mücadelece kullanılacak silah, cephane, ham madde, taşıt, yiyecek, içecek, giyecek vb. ihtiyaçlar belirli oranlarda her aileden temin edilecekti.

Kararlara göre ordunun temel ihtiyaçları nelerdir?
Giyim ihtiyaçları : İç çamaşırı, don, yün, pamuk, yazlık-kışlık kumaş, çorap, çarık, kösele, deri, taban astarı, potin vb. ihtiyaçlar.
Gıda ihtiyaçları: Buğday, un, arpa, bulgur, nohut, mercimek, fasulye, şeker, gaz, pirinç, yağ, tuz, çay, kasaplık hayvan vb. ihtiyaçlar.
Taşıt ihtiyaçları: Tüm takım ve eyerleriyle birlikte dört tekerlekli araba, dört tekerlekli at ve öküz arabaları, kağnı, at, katır, eşek, öküz, deve.
Emek ihtiyaçları: İmalathaneleriyle birlikte demirci, marangoz, dökümcü, tesviyesi, saraç, arabacı vb.
Silah ve Cephane ihtiyaçları: Kılıç, kasatura, mızrak, tabanca, tüfek, top, kurşun, barut, fitil.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Neden halkın verdiği malların bedellerinin daha sonra verileceği belirtilmektedir?
Bedelsiz mal almak, gasp etmek o dönemlerde eşkıyaların sıklıkla yaptığı şeylerdi. Bu durum milli mücadele için geçerli sayılmazdı elbette ancak Mustafa Kemal Atatürk böyle bir şeyi kabul edemezdi. Devletin ekonomik durumu çok kötüydü ve neredeyse hiç parası yoktu. Bu durumda tek bir yol kalıyordu o da malların bedellerini daha sonra ödemekti. Alınan malların bir bir kayıtları tutuldu ve savaş bittikten bir süre sonra halkın malları ve paraları verildi.

Bu kararların yerine getirilmesi için komisyon kurulmasına neden ihtiyaç duyulmuştur?
Bu son derece zor ve zahmetli bir işti. Tekalifi Milliye Kararlarını yerine getirebilmek için iyi örgütlenmek, organize olmak, adil olmak, istenileni elde etmek açısından önemliydi. Bu nedenle ihtiyaçları toplayabilmek için halk içinden seçilmiş on’ar kişilik komisyon üyeleri oluşturuldu. Komisyonlar, halktan ihtiyaçları toplamak, kayıt altına almak, el konulacak malları ve miktarını belirleme gibi faaliyetleri yönetmişlerdir.

Tekalifi Milliye Kararları

www.atam.gov.tr/

1 comment to Tekalifi Milliye Kararları Neden Yayınlanmıştır?

  • sevtap

    Tekalifi Milliye ile ilgili ödevim vardır tam aradığım bilgiler var çok ama çok teşekkür ederim.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.