Tefrika Nedir?

tefrika-ornek

Gazetelerde, her gün bir bölümü yayınlanan uzun yazılara, “tefrika” adı verilir. Gazeteyle birlikte ortaya çıkan tefrika türü, siyaset, iktisat, kültür, sanat, hikaye, roman gibi bir çok türde yazılabilir.

Türk basınına tefrika sistemini getiren, Tanzimat dönemi yazarlarından İbrahim Şinasi’dir. İbrahim Şinasi, “Şair Evlenmesi” adlı oyununu 1860 yılında basılan Tercüman-ı Ahval gazetesinde ilk tefrikasını yayınladı. Bundan sonra, gazetelerde tefrika yayınlama, bir gelenek haline gelmiş, böylece “Tefrika Roman” adı verilen tür doğmuştur. Çeşitli kültür ve beğeni düzeyindeki okurlara seslenen tefrika romanlardan bazılarının, sanat değeri düşük olmuştur. Bunun nedenleri arasında yazarlarına tefrika başına para ödenmesi, merak uyandırıp ilgiyi canlı tutmak için yapılan gereksiz uzatmalar sayılabilir.

Tefrikalar etkin olduğu yıllarda tüm gazetelerde aranan bir yazı dizisiydi. Bunlar arasında sıradan yerli ya da yabancı romanları, röportajları, bazı çizgi-romanlar, foto-romanlar da sayılabilir. Bilim, sanat, kültür, vb. konularda hazırlanan uzun bilimsel yazıların da okura tefrikalar halinde sunulduğu olur. Tefrika türü yazı yayımlama, belli bir okur kitlesi edinmiş hemen her gazetenin vazgeçemeyeceği bir yöntemdi. Günümüzde az da olsa, gazeteler, zaman zaman tefrika türünde yazı dizileri yayınlamaya devam etmektedir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Eski Tefrika Örnekleri:

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

tefrika-ornek

tefrika-ornekleri

1 comment to Tefrika Nedir?

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.