Tapir Nedir? Nasıl Bir Hayvandır? Hakkında Bilgi

Tapir Nedir Malezya

Malezya Tapiri

Tapir, tropikal kesimlerin ormanlarında yaşayan iri yapılı, toynaklı ve burunlarını kıvırabilme özelliği olan, otçul hayvanlardır. Görünüş olarak domuza benzese de gerçekte at ve gergedanlar yakın akrabalarıdır. Günümüzde dört türü bulunan tapirlerin üç türü Orta ve Güney Amerika’da, bir türü ise Güney Asya’da yaşamaktadır. Sayıları giderek azalan tapirler nesli tükenme tehlikesi altında bulunan hayvanlar arasındadır.

Tapir hayvanın dış yüzeyi tamamen kahverengi veya yarısı siyah, yarısı beyaz renkte, düz ve kalın derili, seyrek tüylüdür. Yetişkin bir tapirin ağırlığı 300 kiloya, uzunluğu 2,5 metreye, yüksekliği de 1 metreye ulaşabilir. Tapirin ön ayaklarında dört parmak, arka ayaklarında ise üç parmak bulunur ve tüm parmakları küçük toynaklıdır. Çok kısa kuyruğu vardır ve genellikle 10 santim civarındadır. Tapirin en büyük özelliği burnunu bükebilmesidir. Yerdeki otları ve meyveleri el gibi kullanabildiği burnuyla alarak ağzına götürür. Tamamen otçul olan tapirler son derece zararsız ve uysal hayvanlardır.

Tapir Hayvanı

Güney Amerika Tapiri

Tapirler gürültüden ve insanlardan uzak yerlerde, orman içlerinde, suya yakın yerlerde yaşarlar. Suya girmekten çok hoşlanırlar ve serinlemek için sık sık suya girerler. Büyük cüsseleri ve kalın derileri nedeniyle düşmanları yok denecek kadar azdır. Ancak tam yetişkinliğe ulaşmamış tapiler, kaplan, jaguar gibi hayvanlara yem olabilmektedir. Tehlikeyi sezdiği anda uzun otların içine veya tamamen suya dalarak saklanır. Su altında birkaç dakika kadar kalabilirler. Genellikle gündüz sıcak saatlerde uyuyarak veya dinlenerek geçirirler, gece olduğunda beslenmek için etrafı karıştırırlar. İşitme ve koku alma duyuları çok gelişmiştir. En ufak bir gürültüden bile ürkerek uzaklaşır. Yüzlerce metre uzaklıktaki yiyecekleri hassas koku alma duyusu sayesinde kolayca bulur.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
Tapir ve Yavrusu

Anne tapir ve yavru tapir

Bebek tapirler, doğduktan 3-5 yıl sonra yetişkin olurlar. Dişi tapirler erkeklere oranla daha erken yetişkin olurlar. Zor üreyen bu hayvanların dişileri iki yılda bir yavrulayabilmektedir. Çiftleşme sonunda erkek dişiyi terk eder. Gebe kalan dişi 13 ay sonunda tek yavru doğurur. Yeni doğan yavru tapir, koyu kahverengi ve beyaz, soluk renkte çizgi ve beneklere sahiptir. Büyüdükçe renkleri değişime uğrar ve türüne ait renklere bürünür. Emzirme devam ettiği sürece anne ve yavru beraber yaşarlar. Sütten kesilen yarı erişkin tapir ve annesi ayrılarak tek başına yaşamaya devam ederler. Tüm tapir türleri doğal ortamlarında yalnız yaşamaktan hoşlanır, bir araya gelmekten kaçınırlar. Ancak esaret altında tutuldukları hayvanat bahçelerinde birden çok tapir bir arada yaşayabilmektedir.

Dikkat: Bazı hayvanat bahçelerinde tapirlerin insanlara, özellikle küçük çocuklara saldırdığı rapor edilmiştir. Tapirlerin saldırısına uğrayan insanların vücutlarında derin diş kesikleri oluşmuş ve ciddi biçimde yaralanmışlardır.

Tapir Yaşadığı Yerler Haritası

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.