Tanzimat Fermanını Toplumun Hangi Kesimi Niçin İstemektedir?

abdulmecid-ve-tanzimat-fermani-orjinal-ornegi

Osmanlı Devleti’nin gerileme döneminde olması, devleti her geçen gün daha da zayıflatıyordu. Devletin Batı’daki ve Avrupa’daki imajı iyice kötüleşmişti. Halk ve askerler arasında sık sık isyanlar çıkıyordu. Bu durumdan ne halk, ne askerler, ne de padişah memnundu. Halkın endişeleri giderek artıyor, iç isyanlar çoğalıyor, bu da devletin gerileme sürecini hızlandırıyordu. Acil olarak halk ve askerler için bir dizi yasalar çıkartılmalıydı. Derhal Tanzimat Fermanı üzerinde çalışmalar başlatıldı ve ilan edildi.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Tanzimat Fermanı’nı asıl olarak halk cephesi istemiştir. Halka çeşitli demokratik haklar, güvence ve vergi adaleti gibi hakların sağlanmasıyla devletin içinde bulundu kötü durumdan kurtarılması hedefleniyordu. Bu sayede isyanlar sona erecek, demokrasiyle Batılı ve Avrupalı ülkelerin güveni kazanılacak, devletin otoritesinin artması sağlanacaktı.

 Fermanda yer alan başlıca konular:

  • Tüm vatandaşların can, mal ve namus güvenliğinin sağlanması,
  • Yargılamada açıklık, (hiç kimse yargılanmadan idam edilemeyecek (hukuk devleti özelliğini yansıtır)
  • Vergide adalet,
  • Erkeklere dört yıl mecburi askerlik,
  • Rüşvetin ortadan kaldırılması,
  • Herkesin mal ve mülküne sahip olması, bunu miras olarak bırakabilmesi. (Özel mülkiyet güvence altına alındı. Müsadere kaldırıldı)

Tanzimat Öncesinde Hayat:

Tanzimat öncesinde halkın can güvenliği yoktu; isteyen isteği kişiyi öldürebiliyordu. Mal güvenliği yoktu; askerler isteği mallara el koyabiliyordu. Vergiler kazançlara göre adil olarak toplanmıyordu; dolayısıyla fakir halk bu durumdan daha fazla etkileniyordu. Irz ve namus güvenliği yoktu; isteyen istediği kişiyi kaçırabiliyordu. Askerlik yapma süresi yoktu, ihtiyaca göre alınan askerler ömür boyu tutulabiliyordu.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.