Svchost.exe Ram Bellek Kullanımı Sorunu

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda arka planda çalışan çok sayıda işletim sistemi programları vardır. Bu programlar bazen Ram belleği ve işlemciyi aşırı derecede kullanarak bilgisayarın ağırlaşmasına, geç yanıt vermesine bazen de kilitlenmesine neden olmaktadır.

Svchost.exe Nedir?
Bu program Windows’un en aktif program çeşitlerinden biridir. İçerisinde birden çok hizmeti barındırır. Bu nedenle görev yöneticisinde birden çok svchost.exe çalışabilir. Bilgisayarın başlatıldığında devreye girerek işletim sisteminin çalışmasında ve diğer programların kullanımda etkin rol oynar. Bazı svchost.exe programları görev yöneticisinden kapatılabilirken, bazıları da kapatılamamaktadır. Kapatılması durumunda bilgisayar hatalı davranışlar gösterebilir veya otomatik olarak kapanmayı sağlayabilir. Bu nedenle “Görev Yöneticisi”nden yapılan sonlandırma işlemi sonrasında çeşitli problemler olabileceğinden, sonlandırma işlemi yapılmamalıdır. Bunun yerine aşağıdaki işlemi yapabilirsiniz.

Svchost.exe’nin yararları ve zararları:

Bu program işletim sisteminin istikrarlı çalışması için gerekli hizmetleri barındırır. Yeterli işlemci ve Ram bellek kaynağı varsa kapatılmaması yararlı olacaktır. Eğer işlemci ve Ram bellek yetersiz kalırsa kapatılması yararlı olabilir.

Bu program bilgisayar başlatılırken, uyku modundan uyanırken, oturum değiştirilirken veya bilgisayarı kullanırken her hangi bir zamanda devreye girerek bilgisayarın Ram belleğini, işlemcisini ve hard diskini yoğun şekilde kullanmaya başlar. Bu sürede bilgisayarda donmalar, geç tepkime vermeler görülür. Yapılan işleme göre 1 ila 30 dakika kadar sürebilen bir durumdur. Programın otomatik çalışması bittiğinde bilgisayar performansı normale döner.

Svchost.exe Dosyasının Devre Dışı Bırakılması:

Svchost.exe Ram Bellek Kullanımı

Resim 1: Bilgisayarınızda services.msc isimli dosyayı aratıp üzerine çift tıklayın. Bunu Başlat kısmındaki arama kutusundan kolayca yapabilirsiniz. Yaptığınızda yeni bir pencerede Hizmetler açılacak.

Svchost.exe Ram Bellek Kullanımı 2

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Resim 2: Yukarıdaki pencere açıldıktan sonra sayfayı aşağıya kaydırın ve “Hızlı Getirme” adlı hizmeti bulun.

Svchost.exe Ram Bellek Kullanımı 3

Resim 3: Hızlı Getirme adlı hizmeti bulduktan sonra fare ilen seçin ve farenin sağ tuşuna tıklayarak Özellikleri seçin.

Svchost.exe Ram Bellek Kullanımı 4

Resim 4: Hızlı Getirme Özellikleri adlı yeni bir pencere açılacak. Burada yukarıda kırmızı ok ile gösterilen yerleri seçiniz. Genel sekmesine oradan da Elle yazan yerleri seçin, daha sonra hemen altındaki Durdur düğmesine basın ve Tamam‘a basarak kapatın.

Artık Svchost.exe programının Ram bellek, işlemci ve harddiski aşırı kullanmayacak. Ağırlaşma, donma ve benzeri sorunlar pek olmayacak. Program tamamen kapatılamaz ama hizmet kullanımı engellendiğinden bilgisayarı yormayacaktır.

Not: Eğer bilgisayarınızın özellikleri yüksek ise bu işlemi yapmamanız daha iyi olur.

Videolu Anlatım:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.