İnsanı Diğer Varlıklardan Ayıran En Önemli Özellik Nedir?

İnsanı diğer varlıklardan ayıran en önemli özellik nedir? İnsanları diğer canlı varlıklardan ayıran en önemli özellik akıl ve iradedir.

Allah’ın eşi ve benzerinin olmaması ne demektir? Allah tektir. O doğmamış, doğurmamış ve yaratılmamıştır. Evrenin ve tüm canlıların yaratıcı O’dur. Ayrıca Kuran-ı Kerim’de bu açıkça belirtilmiştir. Bu nedenle Allah’ın eşi ve benzeri yoktur.

Allah’ın her …Devamı

M. Akif Ersoy İstiklal Marşını Nerde ve Ne Zaman Yazmıştır?

Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilerek Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Marşı olarak kabul edildi. Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) resmi milli marşı olarak kullanılmaktadır.

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı’nı ne zaman yazmıştır? 23 Nisan 1920’de meclisin açıldığı sene, TBMM bir şiir yarışması …Devamı

Kaymakamın Görevleri Nelerdir? Kısaca Bilgi

Kaymakam nedir, kime denir? Bir ilçede devleti temsil eden, genel yönetimden sorumlu en yetkili kişidir. Kaymakamlar ilçenin genel idaresinden sorumlu hükumet temsilcidir.

Valiler illeri yönetir, kaymakamlarda ilçeleri yönetir.

Kaymakamın Görevleri Nelerdir Kısaca?

Kaymakamın görev alanı çok geniş olabilir, başlıca görevleri aşağıdaki gibidir.

1- Kaymakam, validen aldığı talimat ve emirleri yürütmekle görevlidir. Bu anlamda valiler, …Devamı

Güneş Olmasaydı Neler Olurdu?

Bu yazı ilkokul ve ortaokul seviyesindeki öğrenciler için düzenlenmiştir.

Tüm canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için ısı kaynağına ihtiyaç duyarlar. Dünyadaki bitkiler, hayvanlar, insanlar ve mikroskobik canlıların yaşamlarını devam ettirebilmesi için ısı ve ışık kaynağı gereklidir. Dünyamız ısı ve ışık kaynağı ihtiyacını Güneş olarak adlandırdığımız yıldızdan alır.

Çocuklar tarafından sorulan sorular ve cevapları:

1. Hiç bir …Devamı

Sürtünme Kuvveti ile Kinetik Enerjinin İlişkisi Nedir

Sürtünme Kuvveti Kinetik Enerji

Cisimlerin hareket yönüne ters yönde uyguladığı kuvvete “sürtünme kuvveti” denir. Hareket halindeki cisimlerin sahip olduğu enerjiye de “kinetik enerji” denir. İkisi arasındaki ilişki de şöyledir; kinetik enerjiye sahip olan cisim, bir süre sonra sürtünme kuvveti nedeniyle yavaşlar ve durur. Cisme tekrar kinetik enerji sağlayabilmek için de, sürtünme kuvvetinden elde edilen itme ile hareketlilik kazandırılır. Dolayısıyla …Devamı

Kibrit Çakmak ve İlk İnsanların Ateşi Yakma Yöntemi

kibrit çakmak ilk insanlar ateşi

Günümüzde ateşi yakmak için kibrit ya da çakmak gibi aletler kullanırız. Bu araçların yanma yöntemini ve ilk insanların ateşi nasıl yakmış olabileceklerinin araştırması.

Kibrit ve yanma yöntemi: Çok ince bir ağaç parçasının ucuna yerleştirilen yanabilen kimyasal karışım, kutu üzerindeki pürüzlü veya tırtıklı yüzeye sürtüldüğünde kıvılcım ortaya çıkar. Kibritin yanmasını sağlayan kıvılcım, sürtünme …Devamı