Solunum Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Solunum sistemini etkileyen birçok hastalık vardır. Bunların bazıları; nezle, astım, bronşit, zatürre (pnömoni), tüberküloz (verem), boğmaca, difteri (kuşpalazı), akciğer apsesi, ampiyem, plörezi, histoplazma hastalığı, amfizem, kistik fibroz, akciğer kanseri ve pulmoner embolidir.

Solunum Sistemi Hastalıkları

Solunum Sistemi Hastalıkları Kısaca Bilgi:

Astım hastalığı:
Akciğerdeki hava kanallarını çevreleyen kasların kasılması sonucu oluşan, yaygın bir solunum sistemi hastalığıdır. Genellikle alerjik nedenlerden dolayı kaslar kasılır ve kişinin rahat nefes almasını zorlaştırır.
Belirtileri: Nefes darlığı, öksürük, güğüste baskı hissi, hırıltılı solunum
Tedavisi: Hastalığın bilinen bir tedavisi yoktur. Temiz hava, hijyenik ortamlar astım krizlerini geciktirir.

Bronşit hastalığı:
Akciğerlere havayı yayan kanalların uç noktalarında bulunan bronşiyollerin iltihaplanması sonucu oluşan bir solunum sistemi hastalığıdır. Hastalığa bir virüs veya bakteri neden olur. İhtihap nedeniyle fazla miktarda mukus salgısı salgılanır ve nefes almak zorlaşır.
Belirtileri: Hırıltılı solunum, zorlukla soluk verme, hızlı soluk alıp verme, hızlı kalp atışı, balgamlı öksürük.
Tedavi: Hastalık süresince antibiyotik kullanmak, istirahat etmek ve vücut direncini artıracak besinler tüketmek iyileşmeyi sağlar.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Zatürre (Pnömoni) Hastalığı:
Akciğer dokularının ihtihaplanması sonucunda oluşan tehlikeli olabilen bulaşıcı bir solunum sistemi hastalığıdır. Hastalığa bir virüs veya bakteri neden olur. Pnömoni denilen hastalık 50 çeşit hastalık ve nedenini belirtmek için kullanılır. Genellikle bağışıklık sistemin zayıfladığı ve soğuk algınlığı olduğu zamanlarda ortaya çıkar.
Belirtileri: Kanlı balgamla birlikte görülen öksürük, göğüste ağrı, üşüme ve titreme, yüksek ateş, halsizlik, zor nefes alma.
Tedavi: Hastalık süresince antibiyotik kullanmak, istirahat etmek ve vücut direncini artıracak besinler tüketmek iyileşmeyi sağlar.

Tüberküloz Hastalığı:
Mycobacterium tuberculosis bakterisinin neden olduğu bir akciğer enfeksiyonudur. Bulaşıcı bir hastalıktır.
Belirtileri: Halsizlik, kilo kaybı, bazen kanlı balgam çıkarma, öksürük, hafif ateş, gece terlemesi, nefes almada güçlük.
Tedavi: Genellikle hastalık boyunca istirahat etmek ve iyi beslenmek hastalığın gerilemesini ve iyileşmesini sağlar. Bazı durumlarda çeşitli ilaçlar kullanılması gerekebilir. Doktor tedavisi şarttır.

Akciğer Apsesi:
Dışarıdan alınan mikropların, akciğerde üreyerek cerahatli apseye dönüşmesi sonucu oluşan bir hastalıktır.
Belirtileri: Yüksek ve düzensiz ateş, terleme, titreme, nefes darlığı, irinli öksürük, iştah kaybı, çok kötü hissetmek.
Tedavi: Hastalığa neden olan bakterinin cinsine göre antibiyotik kullanılır. Hastalık başka bir etkenden kaynaklanıyorsa, o etkene yönelik tedavi yapılır. Tedaviden sonuç alınmazsa ameliyat gerekebilir.

1 comment to Solunum Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

  • buket

    Solunum sistemi hastalıkları ödevime yardımcı oldunuz çok beğendim teşekkür ederim.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.