Soğurma Nedir?

Katı, sıvı veya gaz bir maddenin diğer bir maddenin iç yapısına nüfuz edip orada tutulmasına soğurma (emilme) denir. Bu tür maddelerin haricinde ışık da maddeler üzerinde soğurulur.

Soğurma Nedir?

Işığın soğurulması:
Güneş ışığı gibi görülen beyaz ışık aslında bir çok renkten oluşan ışık dalgaları içerir. Bu ışık dalgalarının bazıları cisimlere çarptığında soğurulur, bazıları ise yansıtılır. Bir cisme çarpan ışınların tümü soğurulursa, cismin rengi siyaha görülür. Tümü yansıtılırsa da beyaz görülür. Bir kısmı soğurulup, bir kısmı yansıtılırsa da sarı, turuncu, kırmızı, mavi, yeşil, vb. gibi renklerde görülür. Siyah renkli görünen tüm cisimler ışığı tamamen soğurur, koyu renk tonları ise ışığın büyük bir kısmını soğurur, açık renk tonları ise ışığın büyük bir kısmını yansıtır, beyaz renk tonları ise ışığın tamamını yansıtır. Yani soğurma beyaz renk hariç tüm renklerde gerçekleşir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Suyun soğurulması:
Bir süngerin, suyu emmesi de soğurmadır. Sıvı haldeki su, katı haldeki sünger tarafından emilerek soğurulur. Ellerin yıkandıktan sonra havluya silinerek kurutulması da soğurmadır. Ellerde kalan su artıkları havlunun emici özelliği sayesinde emilerek soğurulur. Çocuk bezlerinin içinde bulunan bulunan kimyasal maddeler, idrarı emerek soğurur.

Ses Soğuran Akustik Sünger

Sesin soğurulması:
Ses enerjisi de çeşitli maddelere çarptığında soğurur. Örneğin; ses kaynaktan çıktığı andan itibaren havadaki gaz meddeler yardımıyla iletilerek yayılmaya başlar. Bu gaz maddeler çarpan ses şiddeti yayıldıkça azalış gösterir ve bir müddet sonra tamamen soğurulduğundan ses işitilemez. Sesi soğuran maddeler olduğu gibi, yansıtan maddelerde vardır. Ses yayılmasının istenmediği yerlerde duvarlara pürüzlü yüzeyi bulunan süngerler konulur. Bu sünger ve pürüzlü yüzeye çarpan ses soğurularak yansıma yapmadan kaybolur. Bazen de tam aksine sesi bir noktaya daha iyi yansıtmak için ses yansıtıcı paneller kullanılır. Bu tipte tasarlanan yerler genellikle konser salonlarıdır.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.