Sivil toplum örgütlerinin kuruluş amaçları nelerdir?

Sivil toplum örgütlerinin kuruluş amaçları nelerdir? Ne tür faaliyetler yapar?

Toplum yararına faaliyetler göstermek için kurulmuş, hiç bir kar amacı gütmeyen, gelirlerini üyeliklerden ve bağışlardan sağlayan çevresel, sosyal, kültürel, hukuki ve politik alanlarda hizmet veren kuruluşlardır. Vakıflar, dernekler, sendikalar ve mesleki oda birlikleri birer sivil toplum örgütleridir.

Ne tür faaliyetler yapar?
Sivil toplum örgütleri ne tür faaliyetler yapacağı kuruluşun türüne göre değişiklik gösterir.

Örneğin;

TEMA Vakfı: Kuruluş amacı erozyonla mücadele, ağaçlandırma ve doğal hayatı korumaktır. Gelirlerini üyelerinden, sattığı ürünlerden ve bağışlardan sağlar. Toplanan tüm gelirler ülke genelinde ağaçlandırma, erozyonla mücadele ve doğal hayatı koruyucu faaliyetlerde kullanılır.

LÖSEV Vakfı: Lösemi yani kan kanseriyle mücadeleye destek vermek amaçlı kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür. Gelirlerini bağışlardan sağlar. Elde edilen gelirler lösemili çocukların tedavisinde ve eğitiminde kullanılmaktadır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Türk Eğitim Vakfı (TEV): Maddi sıkıntılar nedeniyle okuyamayan öğrencilerin eğitim masraflarını üstlenmek için kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür. Kazançları bağışlar yoluyla sağlanır.

TSK Mehmetçik Vakfı: Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev esnasında hayatını kaybeden veya şehit olanların yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere sosyal ve maddi destek sağlamak amacıyla kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür. Gelirlerinin tamamını bağış yoluyla sağlar.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.