Şist ve Bitümlü Şist Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Şist, yapraksı görünümlü, kolayca ince tabakalara ayrılabilen bir kayaç türüdür. Şistlere, tortul, döküntülü kökenli, killi şistler ya da başkalaşmış kayaçlar halinde rastlanabilir. Kiltaşının başkalaşmasıyla şistler oluşur. Durgun sularda oluşan killi şistler, ince ve düzenli yataklar ortaya çıkarır; renkleri kurşuni ya da siyahımsıdır. Killi şistler ve kil tabakaları, feldispat bakımından zengin kayaçlardan oluşur.

İleri derecede bir başkalaşım ürünü olan şistler, dayanıklı kayaçlar oluştururlar; bu kayaçlarda yeni öğelerin katkısı önemlidir. Koyu renkli şistler hornblent ve kuvars, yeşil renkliler ise klorit kapsar. Kuvarslı şistler, başkalaşmış saf kuvars kapsayan şistlerdir.

Bitümlü Şist:
Bitümlü şistler, katı hidrokarbün içeren katılaşmış şistlerdir. İçerisinde karojen adı verilen mumsu organik madde içerir. Isıtıldığında eriyen mumsu organik madde petrole dönüşür. Renkleri kurşuni, kahverengi ya da siyah olur; damıtma yoluyla bitümlü şistlerden petrol elde edilebilir, ancak bu işlemin maliyeti yüksek olduğundan petrol elde etmek için pek tercih edilmez.

Şist Nedir Bitümlü Nerelerde Kullanılır

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Şist Nerelerde Kullanılır? Şistlerin Kullanım Alanları Nelerdir?
Şist türlerinden bir çok alanda yararlanılır. Kullanım alanı o kadar geniştir ki, kullandığı sektörleri ve elde edilen ürünlerin tamamını yazmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle bir kaç tanesine değinebiliyoruz.

Boya, plastik ve kavuçuk endüstrisinde, çimento ve izolasyon sanayisinde dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır.

Şistlerden elde edilen mika sanayinin bir çok alanında kullanılır. Isıya, ışığa, elektriğe, yüksek gerilime dayanıklılık gerektiren her alanda kullanılır. Soba ve elektrikli ısıtıcıların şeffaf camları mikadır. Laboratuvarda kimyasal maddelerin konulduğu deney tüpleri genellikle mikadan yapılır. Boya sanayinde suya ve ısıya dayanıklı boyaların üretilmesinde kullanılır.

Bitümlü şistlerden petrol elde etmek için yararlanılır. Bitümlü şistler kömür, petrol ve doğalgaz gibi kaynaklarla karşılaştırıldığında rezerv bakımından ikinci sırada yer alır. Damıtma sonucu oluşan petrol işlenerek motorlu taşıtlarda kullanılabilen benzine dönüştürülebilir. Kalan petrol artıklarından kalorifer yakıtı, yağ ve plastik hammaddesi gibi birçok hammadde elde edilebilir.

Şist Rezervleri

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.