Sinüzit Nedir? Sinüzitin Belirtileri ve Tedavisi

Sinüs Nedir? Sinüzit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? İlaçlı Tedavi Doğal Tedavisi Sinüzit Ameliyatı?

Sinüs Nedir?
Vücut dokusunun çeşitli yerlerinde olan boşluklara tıp dilinde sinüs adı verilir. En çok bilinen sinüsler yüz kemikleri içerisinde bulunan hava boşluklarıdır ve yüzün her iki tarafında da simetrik olarak bulunurlar. Yüzde bulunduğu yerler alın, üstçene, kamamsı kemik, kalbur kemiğidir. Sinüsler sadece yüz kısmında yer almazlar, vücutta şahdamarı sinüsü, embriyodaki kalp sinüsü, kafatasındaki toplardamar sinüsleri, kemik sinüsleri de vardır.

Sinüzit Nedir?

Sinüs boşluklarındaki mukozaların iltihaplanması sonucu gelişen enfeksiyonlara sinüzit denir.

sinüzit nedir belirtileri ve tedavisi nasıl yapılır

Sinüzit zaman zaman ortaya çıkan genellikle kendiliğinden geçen bir rahatsızlıktır. Belirtiler ortaya çıktıktan sonra uzun süre geçmezse doktora görünmeniz gerekir.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

  • Göz veya yanaklarda ağrı oluşumu
  • Burun çevresinde, yanaklarda, gözlerde veya alında şişlik
  • Yüksek ateş
  • Burundan nefes alma zorluğu
  • Baş ağrısı
  • Diş ağrısı (ender)

Sinüzit Teşhisi Nasıl Yapılır?

Sinüzit teşhisi için en basit yöntem röntgen veya emar (MR) çekimidir.

Sinüzit Ne Kadar Ciddidir?
Uzun süre devam eden ve tedavi edilmeyen sinüzit enfeksiyonları yüze, gözlere, beyine ve tüm vücuda yayılarak ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Ayrıca tedavi edilmeyen sinüzit enfeksiyonu kronikleşerek sürekli kalıcı bir rahatsızlığa dönüşebilir.

sinüzit ameliyatı nasıl yapılır resim

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Sinüzitin Doğal Tedavisi?

Sinüzitten şüpheleniyorsanız evde yapabileceğiniz bir kaç yöntemle sinüzit enfeksiyonundan kurtulabilirsiniz.

Öncelikle sigara, alkol içmeyin ve hijyenik koşulları en üst seviyeye getirin.

En iyi yöntem; su kaynatıp bir kova veya leğen içine dökün ve çıkan buharı soluyun (kendinizi yakmamak için dikkatli olun). Bu işlemi yaparken burundan nefes alıp, ağızdan vermeye dikkat gösterin. Günde üç defa, 2-3 dakikalık buhar soluma sinüzit iltihabının çözülmesini ve akarak temizlenmesini sağlayacaktır. Sıcak suyun içine okaliptus yağı veya nane yağı gibi karışımlar atmayınız. Sade su buharı en sağlıklı yöntemdir.

Sinüzit iltihabı olduğunuzda bol sıvı tüketmelisiniz.

Sinüzitin İlaçla Tedavisi?
Bakterilerin neden olduğu sinüzit enfeksiyonlarının ilaçlı tedavisinde 2 hafta kadar süren antibiyotik tedavisi uygulanır.

Sinüzit Ameliyatı?

sinüzit ameliyatı nasıl yapılır

İlaç kullanılmasına rağmen iyileşme göstermeyen sinüzit iltihaplarında ameliyat yöntemi uygulanır. Bir kaç dakika sürecek çok küçük bir operasyonla burun içerisinden sinüslere küçük delikler açılır ve steril sıvı dolu şırınga yardımıyla iltihaplı sinüsler yıkanarak akıntının dışarı atılması sağlanır.

Balonlu Sinüzit Tedavisi

Son yıllarda uygulanmaya başlayan bir başka etkili tedavi yöntemi de balon yöntemidir. Burun içinden sinüse uzatılan bir balonun şişirilerek sinüsün genişlemesini ve tıkanıklığın açılarak temizlenmesini sağlamaktadır. Bu yöntem çok etkili ve basit bir tedavi yöntemidir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.