Sindirim Sisteminin Sağlığını Korumak İçin Gerekenler

Sağlıklı bir hayat için sağlıklı bir sindirim sistemine ihtiyaç duyarız. Yediğimiz yiyeceklerin vücudun besin ihtiyacını karşılayabilmesi için sindirilmesi gerekir. Sindirim sisteminde meydana gelen bir aksaklık, yediğimiz yiyeceklerin iyi sindirilememesine neden olur ve sonucunda vücut yeterli beslenemeyeceğinden çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkar. Bunlardan bazıları; ağız kuruluğu, mide ülseri, hazımsızlık, reflü, gastrit, ishal ve kabızlık gibi hastalıklardır.

Sindirim Sisteminin Sağlığını Korumak

Dengeli beslenilmelidir:
Sindirim sisteminin sağlığını korumak için öncelikli olarak dengeli beslenmek gerekir. Vücudun ihtiyaç duyduğu kadar et ve süt ürünleri, sebze ve meyveler, tahıl ürünleri ve sıvılar tüketilmesi dengeli beslenme olarak adlandırılır.

Yiyeceklerin temiz olması gerekir:
Yenilen tüm yiyecek ve içecekler temiz olmalıdır. Yiyecekler üzerinde bulunan mikrop ve bakteriler hastalanmamıza sebep olabilir. Bundan korunmak için sebze ve meyveler yenilmeden önce iyice yıkanmalıdır. Et ürünleri iyice pişirilmeli, süt ürünleri ise iyice kaynatılmalıdır.

Çok sıcak ve çok soğuk yiyecek yemekten kaçınılmalıdır:
Aşı sıcak veya soğuk yiyecekler sindirim sistemi sağlığını bozar. Aşırı sıcak bir yiyecek ve içecek ağız içinin, yutağın, yemek borusunun ve midenin tahriş olmasına neden olurlar. Aynı şekilde çok soğuk yiyecek ve içecekler de sindirim sistemin fonksiyonları etkileyerek sağlımızı etkilerler.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Yiyecekler iyice çiğnenmeli ve yavaş yenmelidir:
İlk sindirim organımız ağızdır. Görevi yiyecekleri iyice ezmek, küçük parçalara ayırmak, yutmayı kolaylaştırmaktır. İyice çiğnenmeden yutulması durumunda boğaz tahrişi, hazımsızlık, karın ağrısı ve kabızlık gibi sağlık sorunları ortaya çıkar.

Mideyi aşırı derecede dolduracak kadar yemek yenmemelidir:
Mide sürekli genişleyip kasılarak sindirim gerçekleştirir. Mide aşırı dolduğunda bu genişleme ve kasılma işlemi yeterli derecede gerçekleşmez ve besinlerin çok uzun sürede sindirilmesine neden olur. Uzun süren sindirimler mideyi yorarak karın ağrısı, şişkinlik, hazımsızlık ve kabızlık gibi şikayetlere sebep olur.

Sigara ve alkol tüketiminden kaçınılmalıdır:
Sigara ve alkol sindirim sisteminin ve insan sağlığının en büyük düşmanıdır. Her ikisi de sindirim sistemin sağlıklı çalışmasını önler ve her türlü hastalığa sebebiyet verebilir.

Aşırı yorgunluktan ve stresten uzak durulmalıdır:
Sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenli uyku ve istirahat gerekir. Stresin neden olduğu zararlı kimyasallar da vücut mekanizmasını bozarak, sindirim sistemine zarar verir.

Düzenli bir tuvalet alışkanlığı edinilmelidir:
Sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olan kişiler ortalama 24 saatte bir büyük tuvaletlerini yaparlar. Bu sürenin 2-3 güne uzaması sindirim sisteminin sağlıklı çalışmadığını gösterir.

Lifli gıdalar tüketilmelidir:
Sağlıklı bir sindirim sistemi için lifli gıdalar şarttır. Lifli gıdalar bağırsakların sağlıklı çalışabilmesi için gereklidir.

Yeteri miktarsa sıvı tüketilmelidir:
Yiyeceklerin sindirilebilmesi için yeterli sıvı almak şarttır. Alınan sıvılar yiyeceklerin sindirilmesi için gerekli olan su ve enzimlerin salınmasını sağlar. Sağlıklı bir kişi günde ortalama 1,5-2 litre sıvı tüketmelidir. İdrar renginin koyu sarı olması sıvı tüketiminin çok az olduğunu, çok şeffaf olması ise çok fazla sıvı tüketildiğini gösterir.

www.bilgimanya.com

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.