Şimşek Nedir ve Nasıl Oluşur?

İki bulut arasında oluşmuş bir şimşek resmi.

İki bulut arasında oluşmuş bir şimşek resmi.

Şimşek Nedir?

Şimşek pozitif yüklü bulut ile negatif yüklü bulut arasında oluşan devasa bir elektrik atlamasıdır. Atlama bulutlar arasında olur.

Şimşek Nasıl Oluşur?

Şimşek oluşumu bir çok yoldan olmaktadır.

Bulutları oluşturan su zerrecikleri, rüzgarında etkisiyle yüksek ölçüde elektrik yüklenebilirler.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Yağmur oluşumu da havadaki elektrik yükünü arttırmaktadır. Yağmur yağması esnasında yere doğru düşmeye başlayan su damlacıkları pozitif (+) elektrik yüküyle yüklenirken, çevresindeki havada negatif (-) yüküyle yüklenir, aşağı hızla düşmeye devam eden yağmur damlası çevresindeki nem ile yoğunlaşarak giderek büyür, damlanın çapı 5,5 mm ye geldiğinde yere düşerken oluşan rüzgar ile ikiye bölünür. Bölünen damlalarda  pozitif (+) elektrik yüküyle yüklenir. Ancak bu damlalar yere düşerse şimşek oluşacak kadar gerilim yaratmayacaktır. Bu damlacıklar sürekli yükselip-alçalan hava akımıyla karşılaşırlarsa, pozitif (+) yüklü damlacıklar defalarca düşme, yükselme nedeniyle havadaki elektrik gerilimini inanılmaz boyutlara çıkartır ve diğer negatif (-) yüklü bulutlara elektrik yükünü boşaltarak şimşeği oluşturur.

Bu konu ile ilgili diğer sayfalarımız:

Yıldırım nedir? Nasıl oluşur?
Yıldırımdan korunma yolları nelerdir?
Gök Gürültüsü Nedir ve Nasıl Oluşur?
Paratoner (yıldırımsavar) Nedir?

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İzmir’de Şimşek ve Yıldırımları Gösteren Video – YouTube Videosu:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.