Seramik Nedir? Neyden Yapılır? Nerede Kullanılır?

Seramik Nedir?
Toprak ve su karıştırılarak elde edilen macun kıvamında karışımın çeşitli şekillere dönüştürüldükten sonra fırınlanmasıyla elde edilen cisimlere genel olarak seramik denir.

Seramik Türleri Nelerdir?
Seramik pişmiş toprak, seramik porselen, seramik fayans,

Neyden Yapılır?
Seramiğin ham maddesi kum, kil ve su karışımıdır. Fakat seramiğe renk vermek, sağlamlık kazandırmak için çeşitli karışımlar ilave edilebilmektedir.

Nasıl Yapılır?
Kil ve su karıştırılarak çamur hamuru haline getirilir. Hamur, yapılmak istenen cisme göre şekillendirilir. Sonra açık havada veya güneş altında çömleğin kuruması beklenir. Kurma işleminden sonra çömlekler genellikle 1000oC ila 1400oC arasındaki fırınlarda bir kaç saat saat veya birkaç gün pişirilir. Fırınlama işlemi bittikten sonra seramik birkaç gün yavaş yavaş soğutularak kullanıma hazır hale getirilir. Not:  Fırınlanma sıcaklığı ve süresi elde edilen ürünün kalitesini ve dayanıklılığını artırmaktadır.

Neler Yapılır?
Çanak, çömlek, vazo, küp, fincan, çaydanlık, fayans, klozet, hela taşı, tuğla, kiremit, porselen diş, çiçek saksısı, heykel, vb. gibi cisimler yapılır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Nerede Kullanılır?
Seramik, hemen hemen her çağda yiyecek ve içecek kabı olarak kullanılmıştır. Yemek tabağı, çorba kasesi, sürahi, kaşık, bardak, fincan olarak mutfaklarda yoğun olarak kullanılmaktadır. Mutfak ve banyolarda yüzey taşları olarak, lavabo, klozet ve hela taşı olarak kullanımı devam etmektedir. Camilerde, saraylarda ve bazı tesislerde duvarları süsleyen çini olarak da kullanılmaktadır. Elektrikli cihazlarda yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bina duvarlarında ve çatı kaplamalarında kullanılmaktadır. Bunların haricinde bir çok alanda kullanımı devam etmektedir.

Seramik

Seramik, uzun süre çanak, çömlek ve süs eşyası olarak kullanıldı. XX. yy’da plastik maddeler seramiğin yerini alma eğilimi gösterdiyse de, tuğla, elektrikli aygıtlar, sağlık araçları dışında nükleer sanayide, uzay araştırmalarında ve elektronik sanayide yeniden ilgi çekmeye başladı. Bu alanlardan gelen istek uyarınca, günümüzde çarpmalara karşı dirençlerden, sıcaklık değişimlerine dayanıklı gereçlere ve yüksek nitelikli elektrik yalıtkanlarına kadar çok çeşitli yeni ürünlerin yapımında seramik kullanılmaktadır.

Yazar: Canan Özdemir

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.