Selahaddin Eyyubi Kimdir? Kısaca Hayatı

1138-1193 yılları arasında yaşamış, Haçlı Seferleri’nde oynadığı rol dolayısıyla önemli yere sahip Eyyubi devletinin ve sülalesinin kurucu hükümdarıdır.

1138’de Irak’ın Tikrit kasabasında doğdu. Babası Selçuklu emiri hizmetinde, annesi ise Harim emirinin kız kardeşidir. Varlıklı ve devlet işleriyle uğraşan bir ailenin çocuğu olan Selahaddin Eyyubi geometri, astronomi, matematik ve aritmatik derslerini de içeren iyi bir eğitim gördü.

Selahaddin Eyyubi

XII. Yüzyılda yazılmış bir Arap yazmasında Selahaddin Eyyubi resimi.

26 yaşında amcasın hizmetine girerek askeri eğitim aldı. Amcasıyla birlikte çeşitli savaşlara katılan Eyyubi, Mısır’da bulunan Haçlı ordusuyla karşı süvarileriyle destek verdi. Savaş sonunda Haçlı ordusu kumandanı “Kayserili Hugh” (Hugh of Caesarea) Eyyubi tarafından esir alındı. Halife bu başarı karşısında para, asker ve bir kale ile ödüllendirdi. Amcası ölen Selahittin Eyyubi, 31 yaşında amcasının yerine geçerek komutan oldu.

O dönemlerde kendi aralarında bölünen Müslümanlar vardı, Abbasi ve Fatımi halifeleri kendi aralarında savaşıyordu. Halifeliğini sürdürmek isteyen Fatımi, Haçlılarla işbirliği yaptı. 1171’de Bağdat’taki Abbasi halifeliğine bağlılığını ilan eden Selahaddin Eyyubi, Mısır’daki Fatımi halifeliğini savaşarak sonlandırdı. Böylece Eyyubi, Mısır’ın tek yöneticisi durumuna geldi. İki halifeli dönem bitti ve İslam dünyası tek halifeli olduğunu kabul etti. Bunun sonucunda karşıt görüşlü Müslümanlar arasında birlik ve beraberlik sağlandı, Haçlı ordularına karşı daha güçlü birlik oluşturdular. Selahaddin Eyyubi, Abbasi halifesi tarafından Suriye, Yemen, Filistin ve Kuzey Afrika’nın sultânı îlân edildi. Böylelikle Eyyubi Devleti halifenin yardımıyla kurulmuş oldu.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

1187’de Selahaddin Eyyubi, haçlı krallıklarına karşı Hıttin savaşını başlattı. Haçlıların Kudüs kralı ve ordusu Filistin’deki Hıttin’e kadar ilerlemişti. Bunu bilen Selahaddin, Hıttin’deki tüm su kuyularını çevirdi. Günlerce çölde ilerleyen haçlılar susuzluktan bitkin düştü. Hıttin’e ulaştıklarında Selahaddin Eyyubi’yi karşılarında gören haçlılar savaşmak zorunda kaldılar. Kısa sürede sonuçlanan savaşta haçlılar büyük kayıplar vererek dağıldılar. Müslümanlar Hıttin savaşıyla Kudüs Krallığının büyük bölümünü ele geçirmeyi başardılar.

Selahaddin Eyyubi Türbesi

Selahaddin Eyyubi’nin, Emevi Camii içerisinde bulunan türbesi.

Selahaddin Eyyubi’nin Kudüs’e girmesi Avrupa’daki kralları endişelendirdi. Bunun üzerine krallar bir araya geldiler ve Kudüs’ü tekrar geri alabilmek için III. Haçlı Seferi’nin başlattılar. 1189’da çok sayıda asker, şövalye ve krallarla Kudüs’ü ele geçirmeye geldiler. Üç yıl süren savaş 1192’de Müslümanların lehinde sonuçlandı.

Bu zaferden sonra, Selahaddin başkent Şam’a çekildi. 1193’de eceliyle hayata gözlerini yumdu.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.