Şekerin Zararları Nelerdir?

Çok masum görülen sevimli bir çikolata, serinleten soğuk bir gazlı içecek, soğuk bir dondurma, çaya katılan şeker, bir kaç parça baklava veya aşırı tüketilen meyveler damak tadımızı bastırırken aynı zamanda sağlığımızdan da ediyor. Vücuda faydasından çok zararı olan bu tatlı maddenin zararları aşağıdaki gibidir.

Şekerin Sağlığa Zararları

Şekerin Cilde Zararlar:
Sağlıksız ciltlerin baş sorumlusu şekerdir. Yüksek miktarda tüketilen şeker ve şekerli yiyecekler cildin sağlık durumunu olumsuz yönde etkileyerek, erken yaşlanma belirtilerini ortaya çıkartır. Ayrıca şeker ciltte sivilcelenmenin baş nedenidir. Hayatından şekeri çıkaranlarda ilk göze çarpan değişim, cilt sağlığında iyileşmedir.

Şekerin Vücut Ağırlığına Zararları:
Hepimizin bildiği şeker, kilo artışının en büyük nedenlerindendir. Beslenme alışkanlıklarında çok fazla şekerli gıdalar tüketilmesi, fazladan kalori alımına neden olmakta, bu da fazla kilo artışına sebep olmaktadır. Beslenme alışkanlıklarında yapılacak köklü değişikliklerle şeker alımı azaltıldığında, fazla kilolardan kurtulmak ve sağlıklı kilo kontrolü sağlamak kolaylaşacaktır.

Şekerin Aktif Yaşama Zararları:
Şeker yüksek enerji kaynağıdır ancak bu enerji vücut enerjisini artırmak yerine düşürmektedir. Hızlı bir ivmeyle enerji artışını en yüksek seviyeye çıkartan şeker, sınırı geçtikten hemen sonra ani bir düşüş göstererek vücudun enerjisiz, yorgun, halsiz kalmasına neden olur. Bu nedenle şeker tüketiminin azaltılması, enerji seviyesini artıracak ve yorgunluk hissini ortadan kaldıracaktır.

Şekerin Zararları Cilt

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Şekerin Psikolojiye Zararları:
Şeker tüketimi beyin kimyasını etkileyerek ruh hali bozukluğu ve stres gibi çeşitli psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Şeker tüketimi beyindeki serotonin ve dopamin gibi kimyasalların dengesini bozarak mutsuzluk, yorgunluk, sıkılganlık gibi ruhsal sorunlara yol açar. Şeker bırakıldıktan bir süre sonra beyindeki kimyasallar dengelenir ve daha sağlıklı bir ruh halinin görülmesini sağlar.

Şekerin Sindirim Sistemine Zararları:
Fazla şeker tüketimi kalın ve ince bağırsak fonksiyonlarını bozarak sindirim sistemine zarar verir. Fazla şeker tüketimi bağırsak fonksiyonlarını bozduğundan ishale neden olabilir, sindirim süresini uzatır, vücudun halsiz kalmasına neden olur. Şekeri bıraktıktan bir süre sonra sindirim faaliyetleri normale döner.

Şekerin Bağımlılık Yapması:
Şekere alışan vücut zaman içinde daha fazla şeker alımı isteğine neden olarak bağımlılığa neden olur. Sürekli tatlı yeme ihtiyacı, yiyecek ve içeceklere şeker katma isteği buradan gelir. Beslenme alışkanlıklarından şekerin çıkartılmasıyla vücudun şeker isteği otomatik olarak azalır.

Şeker Hastalığı (Diyabet):
Diyabet hastaları için şeker çok tehlikelidir. Şeker tüketimi kandaki şeker seviyesini hızla yükseltir vücut fonksiyonlarının ciddi biçimde bozulmasını sağlar. Kan şekerinin aşırı yükselmesi durumunda görme sorunları, ruhsal bunalım hatta komaya neden olarak ölümlere sebebiyet verebilir.

Şekerin Bağışıklık Sistemine Zararları:
Şeker tüketimi vücut metabolizmasını olumsuz etkileyerek bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Bağırsak florasında bulunan faydalı bakteriler yüksek şeker alımını nedeniyle azalır, kötü bakteriler çoğalır ve çeşitli mantar türlerinin yaygınlaşmasına neden olur. Bu durum bağışıklık sisteminin zayıflayarak hastalıklara karşı daha savunmasız kalmaya neden olur. Güçlü bir bağışıklık sistemi için şeker tüketiminden kaçınılmalıdır.

Şekerin Vücut Ağrılarına Neden Olması:
Yüksek şekerli gıda tüketimi özellikle romatizma ve benzeri iltihaplı hastalıklardan müzdarip kişilerde ağrıların ve ihtihapların artmasına sebep olur. Şeker tüketiminin azaltılmasıyla ağrı ve iltihaplarda azalma görülür.

Şekerin Kansere Etkileri:
Şeker tüketimi fazla olan kişilerde kanser riski daha fazladır. Yapılan araştırmalar kanserli hücrelerin daha fazla şekere ihtiyaç duyduğunu ortaya koymuştur. Kanser hücrelerinin besin kaynağının şeker olduğunu yönünde uzmanlar hem fikirdir. Şeker tüketimi fazla olan kişilerde kanser riskinin fazlalaştığı ve kanserin çok daha hızlı yayıldığı gözlemlenmiştir.

Şekerin Zararları Maddeler Halinde:

 1. Depresyon, stres, sinirlilik gibi ruh hali bozukluğu
 2. Baş ağrısı
 3. Kas ve eklem ağrısı
 4. Uykusuzluk
 5. Yorgunluk
 6. Baş dönmesi
 7. Şekeri duyulan istek artışı
 8. Erken yaşlanma
 9. Cilt sağlığında bozulma
 10. Aşırı kilo alımı
 11. Bağışıklık sisteminde zayıflama
 12. Kanser riskinde artış

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.