Şeftali Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Şeftali, tadını güzel olması ve herkes tarafından beğenilmesi nedeniyle çok sevilen bir meyvedir. Marmara bölgesi başta olmak üzere, yumuşak iklime sahip olan bölgelerde yetiştiriciliği yapılır. Yapılan araştırmalar, şeftalinin anayurdunun Çin olduğunu ortaya çıkarmıştır. Daha sonraları İran’da da yetiştirilmiş ve birçok türü geliştirilmiş. Büyük İskender tarafından İran’dan Yunanistan’a götürülüp yetiştirilmiş, oradan da Avrupa’ya yayılmıştır.

Şeftali, gülgillerden, boyu en çok 7 metreye varan küçük yapılı bir ağaçtır. Yaprakları uzun, sivri uçlu, koyu yeşil, tüysüz ve düz kenarlıdır. Çiçekleri kırmızımsı pembe, meyveleri sert çekirdekli ve etlidir. Etli bölümü kalın ve tatlıdır. Kabuğu, kadife gibi tüycüklerle kaplıdır. Oval biçimdeki çekirdeği sert ve çukur çizgilidir. Çekirdeğin içindeki tohum, acı ve zehirlidir.

Şeftali Türleri

Şeftalinin günümüzde yetiştirilen bir çok çeşidi vardır. Bu çeşitler dış kabuğunun tüylü olup olmamasına, iç çekirdeğinin meyveye yapışık olup olmamasına göre değişir.
Şeftali (tüylü, çekirdeği birleşik)
Yarma şeftali (tüylü, çekirdeği ayrık)
Nektarin (tüysüz, çekirdeği birleşik)

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Şeftalinin Faydaları:

Şeftali meyvesi, A, B, C vitaminlerinden bol miktarda içerir. Ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, sodyum ve fosfor gibi mineraller bakımından da oldukça zengin bir meyvedir.

  • Safrakesesi, karaciğer ve böbreklerin temizlenmesi sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Böbreklerde kum ve taş oluşumunu önler, taş ve kum varsa dökmeye yardımcı olur.
  • Vücudun su ihtiyacını sağlar.
  • İçerdiği lifler sayesinde bağırsakları çalıştırır.
  • İdrar yollarını temizler.
  • Kanın temizlenmesini sağlar.
  • İçerdiği antioksidanlar sayesinde kansere karşı koruyucu etki gösterir.
  • İçerdiği A vitamini ile göz sağlığınızı korur.

Bir hastalığı tedavi etmek için kullanılmamalıdır. En doğru tedavi yöntemi için doktorunuza danışınız!

Not: Şeftali iyice yıkanıp öyle yenmelidir. Kabukları soyulmadan yenmesi faydasını daha da arttırır. İshal gibi durumlarda kabuğu soyulduktan sonra tüketilmelidir. Şeftalinin kabuk içerisindeki tohumu zehirlidir ve kesinlikle tüketilmemelidi.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.