Şamanlık ve Şamanizm

saman-samanlik-altayliŞamanlık gerçek bir dinden çok Laponlar ve Eskimolar gibi Kuzey Kutup bölgesi halklarına yada Buryatlar, Altaylılar ve Mançular gibi Asya halklarına özgü bir uygulamalar bütünüdür. Şamanlığı benimsemiş olanların gerçek sayısı tam olarak kestirilememektedir; çünkü şamanlık, genel olarak varlığını, öteki dinler yada büyücülük biçimleriyle birlikte sürdürmektedir.

Bu dinsel sistemde ruhlar doğanın sahipleridir; insanlar ve ruhlar dünyası arasında iletişimi, yüce varlıklar sağlayabilir. Bu halkların bütün dinsel-büyüsel yaşamını yöneten varlıklar şamanlardır.

Bir şaman, yani şamanlığı uygulayan kişi, ruhunun bedenini terk edip bir doğa gücüyle yada atalarından birinin ruhuyla ilişkiye geçeceği an olarak kabul edilen trans (kendinden geçme) halinin ustasıdır. Bu deney sırasında büyülü güçlerle donanmış olan şaman, hastaları iyileştirir, ateşe dokunur, şeytanları kovar, ölülere öbür dünyaya yolculuklarında eşlik eder. Eski bir şamanın ruhunun kendisine geçmesiyle yada yalnızca kendi yeteneğiyle güçlü ruhlar tarafından seçilen geleceğin büyücüsü, çoğu zaman günlerce bilinçsiz durumda kalmak zorunda olduğu güç sınavlardan geçer. Uyandığında şeytanların kendisine uyguladığı bu deneyleri anlatır. Bu yeniden canlanma sonucunda şaman ilan edilir. Gücünün simgeleri olan giysiye ve büyülü davula hak kazanır. Şamanların düzenledikleri bu gösterilerin çoğu gündüz yapılır. Geceleyin, şaman, bir ateş çevresinde yaşamakta olduğu ruhlar dünyasından öyküler anlatır. Bir yüce varlık olarak nitelenen şamanın, kabile içindeki saygınlık ve yetkisi çok büyüktür.

Şaman Sözlük Anlamı:
Şamanlık inancında büyü yapma, gelecekten haber verme, ruhlarla konuşma, hastaları iyileştirme gibi doğa üstü güçleri olduğuna inanılan din adamına şaman denir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Şaman Resimleri:

samanlik-saman-samanizm

saman-samanlik-samanizm

saman-samanlik-altayli

Şaman Ayini ve Şaman Dansı:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.