Sakıp Sabancı kimdir? Ülkemize neler kazandırmıştır?

Adı soyadı: Sakıp Sabancı
Doğum yeri: Akçakaya Köyü / Kayseri
Doğum tarihi: 7 Nisan 1933
Ölüm tarihi: 10 Nisan 2004 (71 Yaşında)
Mesleği: İş adamı

Sakıp Sabancı Kimdir

Sakıp Sabancı, 7 Nisan 1933 tarihinde Kayseri’nin Akçakaya köyünde dünyayı geldi. Babası Hacı Sabancı Adana’da pamuk tüccarı, annesi Sadıka Sabancı ise ev hanımıydı. Babasının çırçır fabrikasına ortak olmasıyla birlikte Sabancı ailesinin inanılmaz yükselişi de başlamış oldu. Sakıp, İlkokula Adana’daki İsmet İnönü İlköğretim Okulu’nda başladı. Lise öğretimi yakalandığı zatürre hastalığı nedeniyle yarıda bırakarak iş hayatına atıldı.

İlk iş hayatına Bossa Un Fabrikası’nda veznedarlık yaparak başladı. Zekasıyla ve iş kabiliyetiyle kendini kanıtlayan Sakıp, bir süre sonra çiftlik müdürü, ardından da Bossa Tekstil İşletmesi müdürü oldu. Çok zenginleşen Sabancı ailesi 1950’de Adana’dan İstanbul’a göç ettiler. İstanbul Emirgan’da bulunan meşhur Atlı Köşk’e taşınarak yeni hayatlarına başladılar. 1957’de Türkan Sabancı ile evlendi ve bu evlilikten Dilek, Metin, Sevil Sabancı isimli çocukları oldu.

1966’da basası Hacı Sabancı vefat edince. 1967’de Sakıp ve beş kardeşi şirketleri tek bir çatı altında toplamak için Sabancı Holdingi kurdular. Sakıp, Sabancı Holding yönetim kurulu başkanı oldu. 1964-1989 yılları arasında Adana ve Kocaeli Sanayi Odaları; Türkiye Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği Üyeliği ve Başkanlığı yaptı. Daha sonra birçok dernekte ve konseyde başkanlık yapmaya devam etti.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Yaşadıkları, gördükleri ve fikirlerinden yola çıkarak on dört kitap yazdı. Bazı kitapları İngilizce ve Japonya çevrilerek dünyanın bir çok ülkesinde yayınlandı. 1984 yılından itibaren pek çok üniversiteye onur konuğu olarak katılımda bulundu ve çok sayıda “Fahri Doktorluk” ünvanı aldı. Belçika, Japonya, Fransa, İsviçre, Amerika Hükumetleri tarafından çeşitli ödüllerle layık görüldü.

Sakıp Sabancı evli, 3 çocuk babası ve 1 torun sahibiydi. Sakıp Sabancı 10 Nisan 2004 tarihinde vefat etmiştir.

Sakıp Sabancı Ülkemize Neler Kazandırmıştır?
Yaşamının son gününü kadar aralıksız çalışan Sakıp, bu süre içerisinde bir çok sektörde yüzden fazla fabrika açarak, on binlerce kişiye iş imkanı sağladı. Bunların yanı sıra birçok dernek ve kuruluşta önemli görevler sürdürdü. Çok sayıda kitap yazarak gençlere bilgilerini aktarmıştır. Sabancı Üniversitesini açarak çok sayıda öğrenciye tam bursla okuma imkanı ve mezun olan öğrencilerini kendi şirketlerinde iş imkanları sundu. Kurduğu Sabancı Vakfı ile çok sayıda ihtiyaç sahibine yardımda bulunmaktadır. Çok sayıda okul, öğrenci yurdu, öğretmen evi, kütüphane, kültür merkezi açarak eğitime büyük katkı sunmuştur. Sağlık sektöründe altı tane hastane açarak devlet kullanımına tahsis etmiştir. Beş tane spor tesisi açarak gençlerin ücretsiz hizmetine sunmuştur.

Açtığı vakıfla:
37 okul, 1 üniversite, 20 öğrenci yurdu, 16 öğretmen evi, 6 hastane, 4 kütüphane, 5 spor tesisi, 16 kültür merkezi, 8 sosyal tesis ülke yararına kullanıma sunulmuştur.

Türkiye’ye kazandırdığı önemli şirketlerden bazıları:

1960 – Aksigorta kuruldu.
1960 – SaSA kuruldu.
1967 – Akçimento kuruldu.
1968 – TemSA kuruldu.
1971 – PilSA kuruldu.
1973 – YünSA kuruldu.
1974 – LasSA kuruldu.
1985 – Akbank kuruldu.
1988 – BriSA Bridgestone-Sabancı ortaklığı kuruldu.
1990 – Toyotasa, Toyota-Mitsui-Sabancı ortaklığıyla kuruldu.
1991 – Philsa Philip Morris-Sabancı ortaklığıyla kuruldu.
1992 – I-Bimsa IBM-Sabancı ortaklığıyla kuruldu.
1993 – MarSA kuruldu.
1995 – Akhayat Sigorta kuruldu. (2003 yılında ismi Akemeklilik oldu.)
1996 – EnerjiSA kuruldu.
1996 – CarrefourSa Hipermarket Zinciri kuruldu.
1997 – DanoneSA Danone-Sabancı ortaklığıyla kuruldu.
1999 – Sabancı Üniversitesi açıldı.
2000 – TeknoSA kuruldu.
2001 – Dia Türkiye’ye %40 ortak olunarak Diasa kuruldu

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.