Saka Kuşu

Saka Kuşu Resmi Saka kuşu, güzelliğiyle ve ötüşüyle insanların hoşuna giden ender kuşlardan biridir. Saka kuşlarında erkeklerin tüy rengi ile dişilerin tüy renkleri arasında fark yoktur. Yüzü kırmızı, yanaklar beyaz, tepe ve kulaklar siyah, sırt esmer, karın beyazımsı, kuyruk siyah, kanatlarda siyah üstünde geniş bir sarı şerit şeklindedir.

Saka kuşlarının boyları yaklaşık olarak 12 cm civarındadır. Neredeyse hiç durmadan şakıyarak daldan dala süzülür durur. Ötüşü sabit değildir, değişik ezgilerle doludur; bazen çok hızlı öter, bazende melankolik ötüşler yapar.

Türkiye’deki saka kuşu yerleşik bir kuş türüdür ve kış mevsimlerinde göç etmezler. Parklarda, bahçelerde, ormanlarda ve şehir içerilerinde dahi yaşarlar. Yuvasını ağaçlara ve çitlere sepet biçiminde yapar. Kuzey bölgeleri dışında Avrupa’nın her yanında, Kuzey Afrika’da ve Batı Asya’da bulunur. Geçiş sırasında Eylül-Ekim ve Nisan aylarında daha çok görülür. Kötü mevsimlerde sığınacak çalı çırpı arar. Saka kuşu, Mayıs ayında 4-6 yumurta yumurtlayarak, 12 gün süreyle kuluçkaya yatar; dişi kuluçkada yatarken, erkek onu beslemekle görevlidir. Saka kuşları diğer kuşlar gibi yuvalarını temizlemezler ve dışkılarını kaldırıp dışarı atmazlar.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Evcil Hayvan Olarak Beslenmesi:
Saka kuşları güzel ötüşleri ve güzel görünüşleriyle evlerde beslenecek uygun kuşlardan biridir. Esaret altında yaşayabilmesi ve insanlara karşı yakınlık duyması onu iyi bir kafes kuşu yapmaktadır.

Saka Kuşlarının Beslenmesi:
Saka kuşları bitki, meyve, sebze ve böceklerden oluşan çok geniş bir menüye sahiptir. Hemen hemen ne bulurlarsa yerler. Tahıl türlerini, böcekleri ve meyveleri çok severek yerler. Bunun yanında saka kuşları için özel olarak hazırlanmış yemlerden verilmelidir. Saka kuşları suyu çok sık içerler bu nedenle kafesteki suyu sık sık kontrol etmek ve sağlığı için sık sık tazelemek uzun ömürlü bir kafes kuşunuzun olmasını sağlayacaktır.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Saka Kuşu Resimleri

Saka Kuşu ve Ötüşüyle İlgili Bir YouTube Videosu:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.