Saç Uzatma Yöntemleri İşe Yarıyor Mu?

Son zamanlarda bazı internet sitelerinde saçların kısa sürede bele kadar uzattığını iddia eden formüller yayınlanmakta. Bu tür formüllerin gerçekten işe yarayıp yaramayacağını değerlendirmek için öncelikle saç yapısı hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Saç, kafa derisinde bir protein türü olan keratinden meydana gelmiştir. Deriden dışarı çıkan kısma da saç teli denmektedir ve bir başta bu saç tellerinden ortalama 100.000 adet bulunmaktadır.

Saç teli nasıl beslenir?
Kafa derisi altında, saç telinin hemen bitiminde, saç folikülü denen keseye benzer bir saç kökü bulunur. Deri altındaki kılcal kan damarları bu saç köklerinin beslenmesini sağlayan tüm ihtiyaçları barındırmaktadır. Saç kökleri bu kan damarları haricinde beslenememektedir.

Saç telinin ömrü ne kadardır?
Saç telinin ortalama ömrü 2 ila 7 yıl arasında değişmektedir. Saç kökünden çıkan her saç teli 2 ile 7 yıl içerisinde dökülür. Döküldükten hemen sonra kökte yeni bir saç teli oluşumu başlar ve bir süre sonra derinin dışına çıkar.

Saç Kökü Folikulu Uzatma Yöntemleri

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Saç teli ne kadar uzar?
Her bir saç teli ayda ortalama 10 mm kadar uzar. Bazı kişilerde 2mm kadar daha az büyüyebilirken, bazı kişilerde ise 2mm kadar daha hızlı büyür. Kısacası bir saç teli en hızlı büyüyen kişilerde bile ayda 12 mm’den fazla değildir. Saç tellerinin hepsi aynı hızla büyümezler. Saç telleri 2-6 yıl kadar uzamaya devam eder, bir süre sonra uzamayı keser ve dökülür.

Bu sonucu göre saçlarını tamamen kazıtan bir kişinin saçları yılda en fazla 12 x 12 = 144 mm yani 14 cm’den daha fazla uzayamaz.

Saçları bitkisel yöntemlerle daha hızlı uzatmanın imkanı var mı?
Yukarıdaki açıklamamızda saç köklerinin, cilt altındaki kılcal kan damarlarından beslendiği söylemiştik. Saç derisi üzerinden saçı uzatmaya yönelik yapılacak pek birşey yoktur. Yapılsa bile saçın uzama hızına etkisi pek olmayacaktır. Yapılan maskeler veya sürülen çeşitli yağlar saç derisini besler, kepek azaltır, saç kırılganlığını azaltır; fakat saçın uzaması konusunda etkileri yoktur.

Saçlarınız ile ilgili yaşadığınız sorunlar için bir cildiye uzmanına gözükmeyi ihmal etmeyiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.