Pusula Nedir? Pusulanın İcadı ve Tarihçesi

İnsanların yönlerini bulmak için kullandığı alete pusula denir. Pusula içerisinde bulunan mıknatıstan yapılma iğne sayesinde kuzey ve güney doğrultularını gösterir. Dünyanın kutupsal manyetikliği pusulanın üzerindeki iğneyi hareket ettirerek sürekli kuzey ve güney yönleri göstermesini sağlar.

Pusula El

Klasik el pusulası

Pusula Çeşitleri Nelerdir?
Pusulalar kullanım alanlarına göre çeşitli biçim ve özellikte yapılırlar. Kerteriz (açıklık) pusulası, asma pusula, elektromanyetik pusula, dümen (dümenci) pusulası, filika pusulası, sıvılı pusula, cayroskop (jiroskop) pusulası, yavru pusula ve kadranlı pusula çeşitleri vardır.

Pusulanın Yönleri Nelerdir?
Pusula asıl olarak kuzey ve güney yönlerini gösterir. Pusulayla birlikte kuzey yönüne dönüldüğünde kuzey, güney, batı ve doğu yönlerini de göstermiş olur.

Pusulanın İcadı ve Tarihçesi:
Pusulanın kim tarafından ve hangi tarihte icat edildiği kesin olarak bilinmemektedir ancak, uzmanlar 1200’lü yıllarda keşfedildiği yönünde hem fikirdirler. Bunlarla ilgili çeşitli söylentiler vardır. En yaygın olanı 1200’lü yıllarda Çinli denizciler tarafından icat edildiği yönünde tahminler vardır. Buna göre mıknatısla oynayan denizciler küçük bir parça mıknatısı suya batmayan küçük bir cismin üzeni koydular. Her defasında mıknatıslı yüzen cismin aynı yönü yani kuzey yıldızını gösterdiğini fark ettiler. Böylelikle ilk pusulalar denizcilik alanınında kullanılmaya başladı. 1200’de Fransızların, 1207’de İngilizlerin ve 1213’te de İzlandalıların kullanmaya geçtiği söylenmektedir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
Gemi Tekne Pusulası

Denizcilikte kullanılan bir pusula

İlkel pusulalar, Fransız bilim adamı olan Pierre de Maricout’un yaptığı çalışmalar sonucunda geliştirilerek günümüzdeki gibi bir görünüme büründü. 1269’da Pierre de Maricou, mıknatıstan yapılma bir iğneyi mile geçirdikten sonra, bunu bir yanı saydam ve derecelenmiş bir kutunun içine yerleştirdi. Böylelikle küçük boyutlarda, her zaman kullanıma hazır bir pusula yapmayı başardı.

Pusulanın Kullanıldığı Alanlar:
Pusula en çok denizcilik sektöründe kullanılır. Okyanustaki gemiler pusula sayesinde yönlerini bulabilirler. Bunların haricinde birçok iş ve sektörde pusula kullanılmaktadır.

Havacılar yönlerini bulmak için sıklıkla kullanırlar.
Doğa yürüyüşleri yapanlar, izciler ve dağcılar kullanır.

Uçak Pusulası

Uçaklarda kullanılan bir pusula

Yer altında çalışan madenciler karmaşık tünel sisteminde yönlerini bulmak için kullanır.
Müslümanlar namaz kılarken kıbleyi bulmak için kullanırlar
Mühendisler inşaat yapmadan yönleri belirlemek için kullanırlar.
Tapu ve kadastroda haritacılık görevlileri yönleri belirlemek için kullanırlar.
Cep telefonlarında harita ve benzeri programların çalışabilmesi için kullanılır.
Yol tarifi cihazlarında dönülen yönün tespiti için kullanılır.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.